70 het maken van een schriftelijk verslag omtrent eene in de compagnie voorgevallen zaak; het opmaken van een arrestantenrapport, uitruk- kendstaatjo en eene menagerekening met verschillende mutatiën. Yoor fourier bovendien: het opmaken van eene bon voor vivres, een reparatiestaat, verwisselbriefje en hospitaalbiljet. 12. Maleische taal, schrijven met Latijnsche karakters, vertalen van een gedeelte uit een der dienstreglementen en theorie houden in deze taal. 13, Practisch onderwijs geven in de geheele Recrutenschool, uit voering der functiën van guide en sectiecommandant in de Compagnie- en Bataljonschool; onderricht geven in de voorbereidende oefeningen van het schijfschieten en hot bajonetvechten en het optreden als groeps commandant en soutiencommandant in de Tirailleurschool. c. Voor sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. 1. Behandeling der geheele getallen, gewone en tiendeelige breuken, kennis der evenredigheden en van het metrieke stelsel. 2. Het opmaken van een opstel, klacht, verslag van een gehouden onderzoek en veldwachtrapport. 3. Volledige kennis der compagniesadministratie, het opmaken en invullen van alle daarop betrekking hebbende staten. 4. Kennis van alle dienstreglementen en voorschriften der Inf. 5. Eenige kennis van de Rechtspleging bij de Landmacht, het Crimi neel wetboek en het Reglement van krijgstucht. 6. Kennis van de op de posten voorkomende geschutsoorten. 7. Oppervlakkige kennis van de aardrijkskunde van den 0. I. archipel; kennis van de voornaamste communicatiemiddelen. 8. Kennis der Fransche of Hoogduitsche taal zal tot aanbeveling strekken. 9. Practisch onderricht geven in de Recrutenschool, het bajonet- vechten en de voorbereidende oefeningen van het schijfschieten; het optreden als pelotons- en sectiecommandant in de Compagnie- en Batal jonschool, als adjudant-onderofficier in de Bataljonschool, als comman dant eener tirailleurlinie, als commandant van eene veldwacht; het maken van eene eenvoudige terreinschets met beschrijving. In bovenstaanden geest zoude m. i. het examenprogramma moeten veranderd worden, terwijl in verband daarmede liet programma der

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 81