zeer uiteenloopende bestemmingen dienstbaar worden gemaakt, zonder dat de eene aan de andere wordt opgeofferd. Ik zou dus zulk eene poging om twee vliegen in één klap te slaan, mijn waarde collega vergeve liet mij, eene zeer verkeerde gedachte hebben gevonden. Toen ik alzoo mijn werk aan de Redactie van het Indisch Militair Tijdschrift toezond, met verzoek daarvan eene beoordeelende aankondiging te willen doen plaatsen, geschiedde dit niet in de verwachting, dat mijn boek het sedert jaren in bewerking zijnde officieele Indische handboek zou kunnen vervangen of overbodig maken, maar omdat ik uit eigen aanschou wing weet, dat, gelijk wij hier in Nederland tal van gegevens moeten putten uit buitenlandsche werken, men in Indiê evenmin de Europeesche militaire literatuur kan ontberen en ik mij dus vleide met de hoop, dat ten minste sommige gedeelten van mijn werk bij de Indische officieren belangstelling zouden ontmoeten. Hoek van HollandO. J. Sxijders, 28 October 1881. lc Luitenant Ingenieur. Onze militaire rechtbanken. (Vervolg en slot. Zie jaargang 1881.) Mr. A. Polakadvocaat te Amsterdamvraagt of de oplossing dezer vraag niet in liooge mate afhankelijk is van de inrichting van het nationale leger. De vorige spreker schreef de uitkomsten van den oorlog van 1870 toe aan de krijgstucht van het Duitsche leger, maar mag men daarbij vergeten, dat dat leger is een nationaal leger, nauw ver bonden aan de maatschappij? "Waar de inrichting van ons leger steunt op plaatsvervanging en nummerverwisseling, dus op scheiding tusschen leger en volk, moet men die scheiding niet vergrooten door eene scheiding van rechtspraak. Spr. zou zich kunnen voorstellen, dat bij eene inrichting als van liet Duitsche leger, uit alle deelen der maatschappij, de speciale militaire rechter geen nadeel opleverde. Bij ons, waar het leger eene kaste vormt, is het niet wenschelijk den kastegeest te versterken. Wordt de algemeene dienstplicht ingevoerd, dan zou zeker overdracht aan den burgerlijken rechter den burgerlijken geest

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 88