bandeloos leger zou hebben, als de tucht niet wordt gehandhaafd. De zware misdrijven kunnen dan door den gewonen strafrechter worden herecht. De Heer Den Beer Poortuyael, oud-Minister van Oorlog, stelt eenige algcmeene beschouwingen op den voorgrond. Ofschoon zich eenigszins bevindende als vSaul tusschen de profeten", wenscht hij alle aarzeling te laten varenMr. Van Hamel gaat verder dan spreker. Militaire delicten wil spr. bij den militairen rechter behandeld zien. De vraag of de com mune delicten door den gewonen of militairen rechter zullen worden berecht, acht spr. wel degelijk eene vraag van gewicht, want het getal commune delicten is werkelijk zoo gering niet. De hoofdreden waarom de commune delicten moeten komen voor den gewonen rechter, is de meerdere gelijkheid van berechting van misdrijven, die er moet verkregen worden tusschen burgers en militairen. Of een loteling steelt in dienst of tijdens verlof in zijne eigene woonplaats, mag en moet geen verschil maken. Mr. Levy achtte een specialen rechter noodig in 't belang van de be teugeling der insubordinatie. De insubordinatie moet hier buiten reke ning blijven; zij blijft ter kennisneming van den militairen rechter. Yan spr. zal wel niet verwacht worden, dat hij de militaire tucht niet zou willen handhaven, maar de militaire tucht moet onderscheiden worden van een gewoon misdrijf. Hij heeft bij de militairen vele deugden ont moet: zelfverloochening, strenge plichtsbetrachting, hooggestemd eergevoel worden bij hen aangetroffen, maar één eigenschap wist spr. niet dat ze bezaten, namelijk dat ze zijn geboren juristen! In het militair recht doen zich nog veel moeilijker reclitsquaestiën voor dan in t gewone recht. Zelfs bij krijgsraden is deelneming van rechtsgeleerden onvermijdelijk: breedvoerig betoogt spr., dat dit met beslissende stem moet geschieden. Als krijgsraden thans niet geheel onbekookt recht spreken, is dit t go- volg van de werkzaamheid van den auditeur-militair, die t werk doet wat zij geacht worden gedaan te hebben. Met het denkbeeld om militaire delicten niet door een rechter, maar door eene jury te doen behandelen, kan hij zich niet vereenigende jury is altijd een zeer gevaarlijk element van rechtspleging, maar vooral in 't militaire recht. „"Wilt gij een leger, maak het mogelijk" zeiue Mr. Levy. „Ik wil waar de hebben voor mijn geld", zeide Prof. Pols. Maar daarom juist wil spr. berechting van de commune delicten door den gewonen rechter en geen differentiaal recht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 93