85 De meerderheid beslist overeenkomstig a. 5. Wordt, ook voor zoo veel de krijgsraden behouden blijveneene her vorming der militaire rechtspleging naar de beginselen van hot openbaar en mondeling proces dringend gevorderd? Algemeen bevestigend beant woord. 6. Yereischt art. 162 der Grondwet, dat do militaire rechtspraak aan het toezicht van den Hoogen Raad onderworpen zij De meerderheid beant woordt ontkennend. 7. Zoo de Grondwet daarin vrijheid laat of mocht worden herzien, is het dan wenschelijk het middel van cassatie toe te laten tegen uitspraken van den militairen strafrechter De groote meerderheid antwoordt be vestigend. 8. Is het behoud van een gemengd college als het Hoog Militair Ge rechtshof wenschelijk? De meerderheid beslist voor het behoud van dit college; 19 daartegen. In de eerste plaats vragen wij hoe luiden de prae-adviezen van Prof. Mr. Pols [den geleerden schrijver over militair recht; den man, die gedurende vele jaren de betrekkingen vervulde van auditeur-militair en advocaat-fiscaal bij het Hollandsche leger, waar zij heel wat anders heb ben te beteekenen dan in Indië, waar o. a. geene afzonderlijke audi teurs bestaan; den jurist, aan wien het leger veel verplicht is] en van den Kolonel van den Generalen staf Den Beer Poortugael, oud-Minister van Oorlog? Naar de debatten te oordeelen, waren die adviezen belang rijk genoeg om ze algemeen bekend te maken. Wij kennen ze niet, en dat doet ons leed. Wie zou ze ons willen afstaan Gaan we thans de geloofsbrieven onderzoeken van beide adviseurs. Mr. Pols is, zoo als gezegd is, gedurende vele jaren auditeur-militair en advocaat- fiscaal geweest. Die betrekkingen worden in Nederland gelukkig niet als „bij baantjes" beschouwd, zoo als b. v. de betrekking van auditeur in lndië, die men aan den eersten den besten jeugdigen en onervaren doctor in de rechten geeft, omdat hij tot de „rechterlijke macht" behoort en die men in twaalf jaren tijds gemiddeld door vijftien van die jeugdige rechtsgeleerden laat waarnemen, welke tijdens hun verblijf aan de academie, zoo als zij zeiven bekennen, niets aan militair recht hebben gedaan. Dat gebeurt in Indië- I De ambtenaren der rechterlijke macht, die in Nederland tot de militaire auditiën en het Hoog Militair Gerechtshof behooren, vormen een afzon derlijk corps. Jhr. Mr. L. B. C. R. Van Sasse van Ysselt, de auditeur militair van het tweede militair arrondissement in Nederlandbekend aan hen, die zich in 1866 op de Bredasche Academie bevonden, was toen reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 96