221 Doch zelfs indien die vergelijking geheel mank ging en het (om ons onbekende redenen) noodzakelijk was, de suppletietroepen gedurende ge- ruimen tijd in Harderwijk aan te houden, zoodat deze drie compagniën moeten vormen, dan zou die inrichting nog weelderig zijn, want men heeft dan een bataljon van 3 compagniën, waarover een kolonel het beheer voert; met twee kapiteins en een luitenant der Administratie en een luitenant voor „speciale diensten" (welke deze zijn, kunnen we niet door gronden). Yoor een dergelijk corps zouden wij in Indie hebben een majoor-commandant en een kwartiermeester, maar zeker geen „specialen" luitenant. De Indische Infanterie heeft thans in totaal 5 Kolonels op 22452 manschappen Onzes inziens zou op het Koloniaal Werfdepot aanzienlijk kunnen bezuinigd worden; er kan geen bezwaar bestaan, zoo als boven gezegd, de suppletietroepen steeds dadelijk naar Indië te verzenden. Integendeel, zou zulks, zoo als boven gezegd, alleszins raadzaam wezen en men zou dan te Harderwijk kunnen volstaan met eene werfcompagme, onder bevel van 1 kapitein en 3 luitenants, benevens 1 officier van Gezondheid en 1 luitenant-kwartiermeester. Op die wijze zou op de Indische begrooting niet onbelangrijk bezuinigd worden. Er zijn wel, bij het Indische leger, minder rationeele bezuinigin gen ingevoerd In 1872 (Militair Tijdschrift, bladz. 4) werd reeds op de zeer weelderige inrichting van het Koloniaal Werfdepot gewezen, maar zonder eenig succes. Thans eischen 's lands geldmiddelen, dat op nieuw onder de aandacht gebracht wordt, hoe, zonder schade voor de dienst, rationeele bezuinigingen kunnen plaats hebben. Het verpanden der tractementen door de officieren der Barisan van Pamekassan. „Onbekend maakt onbemind" is een spreekwoord, zeker wel niet, van toepassing op de Madoereesche Barisan. Al wie gelegenheid heeft, bij die corpsen eens achter de schermen te zien, al is het dan ook door een klein gaatje, komt al ras tot die overtuiging. Wij willen hier geheel buiten beschouwing laten, in hoeverre het wen- schelijk zoude zijn, de Barisan van Madoera tot het verleden te laten behooren: het zoude zeker de gemakkelijkste wijze zijn, toestanden te

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 232