462 zij in den stal teruggekeerd, dan loopt een stalwacht niet een bezem rond om alles goed sclioon te houden en stoort daardoor de jonge, nog schuwe paarden in hunne rust. Kort daarop worden zij weder gepoetst en geknipt en zoo gaat het voort. In plaats dat zij in eenige dagen op hun verhaal komen, duurt dit eenige weken, maar het doel is bereikt: »men treft geene onoogelijke paarden meer aan in de cavaleriestallen." Hoe vele paarden echter zijn door dat alles voor goed geknakt? Hoe is tegelijkertijd de voeding? Het paard, dat in de eerste plaats rust dan wel ééuige beweging in de open lucht, naar gelang het daaraan behoefte gevoelt, noodig heeft, verkeert in een ziekelijken toestand en kan door gepaste rust op adem komen. Zal men nu een mensch, die uitgeput is door gebrek en vermoeienissen, die nimmer zwaar voedsel genoot, zoodra hij herstellende is, op eens de zelfde krachtige, hem onbekende voeding geven als een bij uitstek gezond lichaam noodig heeft? Geen paar denarts zal dit voorschrijvenwaut geen patient zou zulk zwaar voedsel kunnen verdragen. Wat echter geen geneesheer zou durven toepassen bij een reconvalescent, is bij de Cavalerie vastgesteld voor het in een ziekelijken toestand verkeerende. nieuw aangekochte paard Dit paard, dat nimmer gaba, steeds alléén gras en somtijds niet eens voldoende kreeg, dat gedurende de reis naar Java verwaarloosd werd en daardoor uitgeput en ziekelijk is, wordt in zijne zoo noodige rust gestooi'd, door het dadelijk te poetsen en door het schoonhouden van den stal; het krijgt in eens 2.5 KG. gaba en 25 KG. gras daags, een ration waaraan een volwassen paard meer dan voldoende heeft. Of het zieke paard morst met dit voedsel en dan is het noodelooze geldverspilling, of het eet het gulzig op eu dan blijven de nadeelige gevolgen er van niet achterwege. De meeste paarden morsen echter met de gaba. en gelukkig dat dit gebeurt, daar anders de ziekten zeker nog veel talrijker zouden voorkomen, als nu reeds het geval is. Wil men bewijzen? Zij zijn goedkoop te verkrijgen. Men neemt eenige prauw- paarden en geeft elk 2.5 KG. gaba en 25 KG. gras, dan zal men zien. dat geen enkel paard dit binnen de 24 uren zal hebben kunnen opeten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 385