556 2° familiebelangen 3° hij wenscht van garnizoen of corps te veranderen-, 4° wat wel in vele, zoo niet in de meeste gevallen de reden zal zijn, hij is bevreesd, door den doctor van zijn garnizoen afgekeurd te worden, want die kent hem en zijne gebreken. Deze 4 redenen zijn alleen geldig voor Inlandersvoor de meeste Eu ropeanen vervallen de sub 1 en 2 genoemde. De man staat echter vóór den doctor en nu is het oppassen. In de meeste gevallen wordt het wel ontdekt, indien hij een of ander gebrek heeft, wat hem minder geschikt maakt voor de militaire dienst, doch een enkele sluipt wel door het onderzoek. Dit nu zou gemakkelijk kunnen voorkomen worden en wel eenvoudig door te bepalen, dat wanneer een militair paspoort aanvraagt, onverschillig waarheen, hij eerst bij den doctor van zijn garnizoen wordt gebracht en door dezen gekeurd. Yindt deze, dat hij tot een reëngagement zou mogen worden toegelaten, dan wordt dit ook op zijn paspoort vermeld; in het tegenovergestelde geval wordt er de reden bij opgegeven, waarom nieteen en ander door den doctor geteekend. Het Gouvernement en de garnizoensdoctoren zouden bij dezen maatregel baat vinden. Het transportwezen te velde voor het Indische leger. Onder den titel van „Het militair transportwezen te land in Indië komt in N° 12, jaargang 1881 en N° 1 en 2, jaargang 1882 van dit tijd schrift een opstel voor, waarin dit belangrijk onderdeel van een leger te velde behandeld wordt. Hulde brengende aan den schrijver voor de moeite en de zorg, besteed aan het verzamelen van gegevens, noodig voor het zaakkundig behandelen van dit onderwerp, betreuren we het, dat die schrijver zijn tijd dienstbaar heeft gemaakt aan eene, wel is waar, voor de c. q. te velde trekkende officieren, question brülante, maar waaraan helaas door het Legerbestuur niet de minste aandacht ge wijd wordt. Het Indisch Militair Tijdschrift behoeft zich geene illusiën te maken, dat het opstel, waarvan sprake is, in den bestaanden toestand eenige wijziging zal brengen. Cantineadministratie omslachtiger te ma ken, menagerekeningen (dat ondier in het dagelijksch militaire leven) met de meeste zorg, eene betere zaak waardig, te doen controleerenveld- batterijen te legeren in bergachtig terrein en omgekeerd bergbatterijen in vlak terrein, om die toch vooral te oefenen, daar waar zij in tijd van

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 481