668 weinig algemeen gesteld, dat zij niet kan dienen ter verklaring der wer king van het £ecfo»c7ïê-element. Bij de beschrijving van den stroomloop op kantoren hadden wij gaarne iets vernomen van tusschenstations of tusschenkantoren. Wat gezegd is omtrent het tellen hij het seinen, kan aanleiding geven tot misverstand, want dat tellen geldt toch alleen voor iemand, die het seinen wil leeren, en niet voor iemand, die het reeds verstaat. De verschillende toestellen voor voorposten-telegrafie zooals van Trouvé, Siemens Halske enz. zijn op voldoend duidelijke wijze beschreven. Ter loops moeten wij echter aanstippen, dat hij het element van Trouvé sul phas cupri en sulphas zinci juist is, en dat dus de woorden „zwavelko- per" door zwavelzuur koperoxvde en „zwavelzink" door zwavelzuur zink- oxyde moeten worden vervangen. Wat de optische seinmiddelen betreft (Afd. B van Hoofdstuk III) zoo is de heliograaf met vrij groote uitvoerigheid beschrevenook andere op tische seinmiddelen zijn op voldoende wijze verklaard. Wij hebben ech ter gemist de omschrijving der eenvoudigste wijze van seinen met vlag gen, schijven of flambouwen aan stokken, welke wijze van seinen den toets der praktijk heeft doorstaan, zooals in het werk van Von Fischer Trenenveld (een der door den Heer v. VI. geraadpleegde schrijvers) en bij anderen, te zien is. Ook had men gaarne iets gehoord van de Oos- tenrijksche wijze van seinén, waarmede toch de goede uitkomsten zijn verkregen, welke door Schr. op bladz. 144 en 155 zijn vermeld. Bij de akoustische telegrafie worden de telefoons besproken. In Hoofdstuk IY, hij de beschrijving van den Nederlandschen veldte- legraaf, ware o. i. ten minste eene korte omschrijving der seintoestellen en eene opgaaf der gebezigde elementen niet misplaatst geweest. Overi gens geeft dit Hoofdstuk een voldoend overzicht van de organisatie van den telegraafdienst bij verschillende legers. Van de verdere Hoofdstukken van het werk moet met lof worden ge sproken. Technische bijzonderheden zijn in het geheele werk niet of bijna niet te vindende Schr. heeft dan ook niet de bedoeling gehad, eene tech nische handleiding samen te stellen. Het hier besprokene werk komt ons echter zeer geschikt voor, om hem die het leest, een goed algemeen denkbeeld te geven van de onderwerpen, welke boven bij de Hoofdstukken I t/m Y zijn vermeld, en eene zeer goede voorstelling omtrent luchtvaart en het gebruik van luchtballons in den oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 593