670 „De manoeuvres zullen dus zeldzaam en in elk geval zeer eenvoudig „zijn, wat een voordeel is, daar elke gecompliceerde beweging in het ge- „vecht onuitvoerbaar is." Toetsen wij aan deze regels eenige voorbeelden van Von Heiwig dan schijnen ons de talrijke variatiën, die sommige compagnieën ge durende het gevecht in hare formatie moeten brengen, een geknut sel toe, dat op het exercitieveld bij eene parade-manoeuvre zéér mooi, maar in de werkelijkheid volstrekt onuitvoerbaar bevonden zal worden. Als bewijs kan reeds dadelijk het le voorbeeld dienen: Een bataljon- stoot op een vijandelijke afdeeling van gelijke sterkte. In het 3" tijdperk van het gevecht zijn de 1° en 2" Comp. elk voor de helft in de tirailleur- en in de soutienlinie opgelost, en volgen de 3e en 4= Comp. in colonne achter de 2e, waarbij de 4C comp. het meest buitenwaarts. Volgen wij nu de 3° compagnie. 4e Tijdperk. 3e Comp. Links buitenwaarts uitrukken, 2 sectiën ver spreiden. 5e 3° Comp. Halt, verzamelen. 6e 3e Comp. Verspreiden. 7e 3e Comp. Avanceeren. 8C 3e Comp. Halt, snelvuur. 9e 3e Comp. Verzamelen, soutienlinie formeeren. daarna 3e Comp. Halt, verzamelen, voorhoede met doorzoe- kingspatrouilles formeeren. Hierop valt aan te merken: le. dat in het 4e tijdperk de 4° comp. en niet de 3° den linkervleugel der tirailleurlinie had moeten verlengen, omdat zij het naast achter dien vleugel marcheerde; 2°. dat het verzamelen der 3e Comp. in het 5e tijdperk blijkbaar eene weifeling bij den Bataljons-commandant verraadt, want onmiddellijk daarna laat hij die comp. weer verspreiden. Dat samentrekken en deployeeren binnen de 600 Meter van den vijand zal niet zonder nutteloos verlies kun nen geschieden; 3e. dat, hetgeen in het 9e tijdperk achtereenvolgens aan de 3° compag nie wordt opgedragen, de taak moest zijn van de 4e Comp. Deze toch had slechts in het 8e tijdperk even in gesloten orde aan het snelvuur deelgenomen en was overigens niet in gevecht geweest. Zij zal dus stel lig de minste verliezen geleden hebben en het minst vermoeid geweest zijn. Eindelijk betwijfelen wij de mogelijkheid, en in dit voorbeeld de snel heid, waarmede een compagnies-commandant zijne manschappen, die reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 595