779 Het bestaande geweer onderging weder nieuwe verbeteringen, en wel door eene gewijzigde kamerinrichting, waarvan de eer der uitvinding toe komt aan den luitenant-kolonel der Artillerie Thouvenin. Het was de kapitein der Artillerie Freuille de Beaulien, die in Frank rijk de eerste denkbeelden tot invoering van achterlaadgeweren aangaf' en spoedig slaagde de kolonel der Artillerie Arcelin er in een aehterlaad- karabijn te ontwerpen. Een der werklieden van het Depót-central de 1' Artillerie, die aan de door Arcelin uitgevonden karabijn had medegewerkt, kwam in 1857 tot een verbeterd systeem. Deze werkman was Chassepot. Het mocht eindelijk den kapitein der Artillerie Plumerel gelukken, voor het Chassepot-geweer een verbeterde patroon uit te vinden. Ik geloof, dat het bovenstaande afdoende welsprekend is. Evenwel zij nog aangeteekend, dat in Frankrijk het vraagstuk betreffende het geweer steeds in handen is geweest van het Comité d' Artillerie, geholpen, voor liet technische gedeelte, door de Commission permanente de Vincennes, terwijl de daar gevestigde schietschool steeds ijverig heeft gewerkt, om de practische resultaten te onderzoeken, de nieuwe vindingen betreffende het wapen bij hot. leger bekend te stellen en het er mode vertrouwd te maken. Is het niet natuurlijk, dat zij, voor wie techniek en ballistiek een levenszaak is, de aangewezen personen zijn, in wier handen het vraagstuk van het geweer uit een technisch en ballistisch oogpunt te huis behoort En behouden zij, die dat wapen practisch moeten benutten, niet de beslissing in hoogste ressortdoor bij tekortkomsten aan de eischen van de practijk, door hunne rapporten het onvoldoende van de techniek aan te toonen, en de tactische eischen te stellen, waaraan het wapen moet voldoen Is men voor die beslissing ooit doof gebleven 20 April 1882. .Ïoh. C. Veenhuijzen. Het Transportwezen te velde. Naar aanleiding van hetgeen door Y. in de 4C aflevering van 1882 van dit Tijdschrift werd gezegd, ten opzichte van het transportwezen te velde voor het Indische leger, zij het volgende opgemerkt. Behalve het gewicht van den draagbok en deken, die te zamen onge veer 10 kilogram wegen, dragen do Artillerie-paarden o. a. 1 stel ranseldragers, bepakt met 14 ransels en gedekt met het dek kleed, wegende ongeveer 105 kilogram;

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 704