781 alle andere transporten, zooals bijv. vivres, gebruik te maken van de middelen, die ieder gewest daartoe eigenaardig aanbiedt; middelen, wier nauwgezette studie een belangrijk punt moest uitmaken voor onze In tendance, maar waarvan men zich de kennis uitsluitend door locaal on derzoek moet verschaffen, terwijl men, met den besten wil ter wereld, achter de schrijftafel gezeten daarvan geen kennis kan krijgen. Een een voudige troepenmanoeuvre op eenigszins groote schaal zou haar de treu rige resultaten van haar onkunde in dit opzicht kunnen en moeten toonen. Mogelijk dat zulks gunstige gevolgen zou hebben. En dat die onkunde bij haar heerscht, durf ik openlijk te verklaren, zonder voor tegenspraak beducht te zijn, hoewel mij die uiterst welkom zou wezen. (1) 29 April 1882. Joh. C. Veenhuijzen. Invoering van Infanterie-telemeters bij het Indische Leger. Bij een Legerorder van 17 April 1882 is bepaald, dat bij elke compagnie der veldbataljons en bij elk veldescadron van het Indische Leger zullen worden in gebruik gesteld twee Infanterie-telemeters van Le Boulangé. Ten behoeve van hen, die niet in de gelegenheid zijn van die order kennis te nemen, volgt hier eene beschrijving van de samenstelling en aanwending dier instrumenten, zooals die aan het Leger zijn medegedeeld. Zooals reeds door den naam wordt aangeduid, dient de Telemeter tot het meten van afstanden. De inrichting van het instrument berust op de waarneming van den tijd, die verloopt tusschen het zien en het hoor en van een schot en geeft het den daarmede overeenkomstigen afstand aan tusschen het punt van waarneming en de plaats waar het schot valt. Op grond van dien is het instrument slechts onder bepaalde omstan digheden te benutten, doch zal voorzeker bij het begin van een gevecht, bij de oefening in het schatten van afstanden, ja zelfs tot het bepalen van afstanden bij vluchtige terreinopnamen met voordeel kunnen aangewend worden. Het instrument bestaat uit een geheel gesloten cylindrisch glazen buis, (1) De Red. vertrouwt, dat de Intendance-officieren dit belangrijke onderwerp niet zullen laten rusten. Red,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 706