_A._ Handboek der pionierkunst voor het Nederlandsche leger. In eene der laatst verschenen afleveringen van dit tijdschrift geeft de Kapitein der Genie Ten Hoet eene aankondiging van mijn Handboek der Pionierkunst en drukt daarin zijne bittere teleurstelling uit over het feit, dat mijn werk uitsluitend voor Europeesche toestanden is ingericht. Inderdaad is dit het geval. Ik kan mij echter de teleurstelling van mijn geachten wapenbroeder moeilijk verklaren. Het was mij bekend, dat de behoefte aan een degelijk pionierhandboek, door het Indische leger sedert jaren gevoeld, nog dringender is dan hier te landetoch heeft het denkbeeld, mijn werk ook voor het Indische leger in te richten, geen enkel oogenblik een punt van overweging bij mij uitgemaakt. Om twee redenen. Ten eerste achtte ik mij daartoe onbevoegd. De kennis van de Indische bouwstoffen, van de eigenaardige wijze van werken en een juist inzicht in de zoo zeer uitéénloopende toestanden, die zich vooral op het Indische oorlogsterrein kunnen voordoen, vorderen meer ervaring dan kan worden verzameld gedurende een 2 jarig verblijf in Indiëwaarvan slechts 9 maanden bij het leger te velde. Te meer, dewijl hier ook van eene bronnenstudie geene sprake kon zijn; de Indische militaire literatuur is niet omvangrijk en op 't gebied der Pionierkunst zelfs zeer beperktmen zou dus alles door eigen aanschouwing moeten weten. De geëerde recensent had dit, bij eenig nadenken, zelf kunnen begrijpen en zou zich dan de teleurstelling, die hij thans gevoelt, bespaard hebben, door met mij de overtuiging te koesteren, dat hot Indische leger kundige genie-officieren bevat, rijk aan ervaring, aan wie bedoelde taak beter toevertrouwd ware. Ten tweede. Mijn handboek zal reeds nu vrij uitgebreid en betrekke lijk kostbaar worden. Had ik het tevens als Indisch handboek willen inrichten, dan zouden inhoud en omvang minstens met de helft vermeer derd en de kosten zeer hoog geworden zijndaardoor zou het boek zeker veel minder goed aan zijn hoofddoel, de dienst bij het Nederlandsche leger, beantwoord hebben. Een zelfde handboek kan onmogelijk aan twee, zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 87