103 hoog'd, wanneer dooi' den druk, in een Militair tijdschrift, oen zuiver militair orgaan, dat, in de eerste plaats de vaan van de eer, en don goeden, naam - ook naar buiten van het Leger hóóg moest houden, wanneer, zeg ik, in dat Tijdschrift wereldkundig wordt gemaakt, hoe een le Luitenant A. mot „veertien dagen provoost" werd gestraft wegens: Verregaande dron kenschap op marsch en schandelijk gedrage. z. v., en onmiddelijk daarop weder „veertien dagen streng arrest zonder accès", kreeg, omdat hij, alwe der in dienst reizende „op den publieken weg uit den modder was gehaald Doet het geen schade, vroeg ik, aan den eerbied, die elk soldaat voor zijne officieren behoort te bezielen, wanneer hij in de Militaire Gantine, alwaar het I. M. T. óók ter tafel ligt, b. v. leest, hoe een 2e. Luitenant C. nog wel officier van piket zijnde! zich als een krankzinnige aan stelde, door aan de wacht eerst te vragen, om „een paar Europeesche „schoenen met spijkers", in ruil vooreen paar „nieuwe laarzen",vervolgens den flankeur H., (die zich tot zoodanigen ruil bereid verklaarde), zeker uit dankbaarheid, uitschold voor een „lansdief", een „dienstdief een „Europeeschen hond" e. z. v. om, ten slotte, dien Europeeschen hond, als waardig tegenstander! te proponeren, „zich nakend uit te kleeden „en aan de Calie te komen", als wanneer hij, Luitenant G. zich, ook „nakend zoude uittrekken „en den flankeur TI. „verzuipen!" Me dunkt, ik hoor deze, en ook de overige, bekend gemaakte muta- tiën, onder luid gelagch voorlezen, en daarbij, door dezen of genen de opmerking voegen: „Zie je, Jan! dat wist je zeker nog niet, heli? „dat onze Luitenants óók maar zoo in den provoost dwaalden, als zij zich „bezopen, of schandaal aan de wacht maakten Of zij daarbij wel indachtig zullen zijn, en blijvendat gesproken wordt van 40 a 50 jaar geleden, of hunne commentariën, ter zake, niet zeer nadeelig zullen influenceren op het ontzag, ook voor hunne tegen woordige officieren, mag met grond worden betwijfeld; vooral, na N.N.'s verzekering, dat: „pligtverzuim door dronkenschap, ook onder de „officieren, vroeger veel meer voorkwam dan thans! Dus, zal men zeggen, dat schijnt thans dan óók nog wel voor te komen Ik vrees, met reden, dat N. N., alleen reeds door het doen drukken van die straffen met haar omschrijvende redenen, der krijgstucht, en het rel'ièf van den stand, waartoe ook hij voorzeker de eer heeft te behooren, bepaald nadeel heeft toegebragt. Of, eindelijk, N. N. kiesch handelde, of hij op zoodanige wijze mogt misbruik maken van zijne opdragt, tot afkeuring en vernietiging van die, zeer délicate en geheime archiefstukkenn. 1. door er extracten

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 116