115 De hierbedoelde opdrachten kunnen bestaan uit administratief werk of eene tactische onderstelling, maar ook een last inhouden, welke zeer weinig of hoegenaamd niet met administratie of tactiek te maken heeft. Zoo kan, om een voorbeeld te noemen, de compagniescommandant zijnen luitenant de vraag stellen, hoe het ten huidigen dage met de vorderingen in de militaire optische telegrafie, of wel met die der afstandmeters gesteld is; hoe hij eenige te omschrijven werkstukken der werkdadige meetkunst applicatorisch zal oplossen, of hoe hij dit of dat balistisch vraagstuk tot klaarheid brengen zal. Geeft intusschen de luitenant bij het uitwerken zijner eerste aan hem gedane opdracht blijk van meer dan gewone werkzaamheidlegt hij tevens eene proeve af, dat hij niet alleen nauwkeurigdoch ook net weet te werken, dan kan de bataljonscommandant den betrokken compagniescommandant dispenseeren, om aan dienzelfden luitenant nog eene hveecle opdracht voor dienzelfden winter te geven. Yoor het zomer werk wordt, met het oog op de meer drukke exer citiën, somwijlen volstaan met wat minder schriftelijk werk. De betrekkelijke last gaat daartoe veelmaals uit van den bataljonscom mandant, die alsdan aan zijne kapiteins ter uitwerking geeft zoodanige opdracht, dat de kapiteins alweder een deel van hun werk op hunne luitenants kunnen overdragen. Zoo wordt, om een voorbeeld te noemen, den kapitein verzocht, om binnen een bepaalden tijd, met eene bepaalde bezetting, een in de om streken van het garnizoen liggend verdedigingswerk in staat van tegen weer te brengen. De kapitein erlangt alsnu gelegenheid, om den eenen luitenant met de genie-, den anderen met de artilleriewerkzaamheden te belasten. Heeft alzoo de kapitein-fortcommandant de bezetting te verdeelen, haren dienst in het algemeen te regelen, het logies aan te wijzen, het voorterrein te doen versterken, den voorpostendienst te bepalen, aan te geven, waar nood-kazernes, traversen, rugweeren, schuilplaatsen, nis sen enz. zullen worden aangelegd, taluds opgezet en toegangen zullen afge sloten moeten worden, te gelijkertijd zal de luitenant, die met den genie- dienst is belast, zich onledig kunnen houden met het construeeren en in teekening brengen der verschillende gebouwtjes, blindeeringen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 128