117 B. Krijgsspel. Het krijgsspel of liever Je tactische oefeningen op de kaart, een, bij goede leiding, aangenaam en leerrijk middel, om de tactische regels op de kaart toe te passen en zoodoende ook binnenskamers de ver schillende handelingen van den oorlog na te bootsen, wordt ten huidigen dage zeer druk door de Nederlandsche Infanterie-officiercn beoefend, zoodat er gedurende de wintermaanden geene enkele week voorbijgaat, waarin niet steeds een paar uur voor dat spel afgezonderd wordt. De bataljonscommandant-zelf treedt gemeenlijk daarbij als vertrouwde op, eene betrekking, in welke eene groote mate van belezenheid, ook in de krijgsgeschiedenis, zeer te stade komt, om de oefeningen zoo leerrijk mogelijk te doen zijn. Ook bij deze oefeningen gaat men, alhoewel zulks in goen enkel voorschrift schijnt gereglementeerd te zijn, van het gezonde beginsel uit, om de officieren alleen in hun tegenwoordigen, dan wel in den naast- hoogeren rang werkzaam te stellen. Nog zij vermeld, dat bij het onderstellen van twee troepen-afdeelingen tegenover elkander, bij het krijgsspel gemeenlijk een dubbel stel kaarten in twee belendende kamers ten gebruike genomen wordt. Als tweelingzuster van het krijgsspel, waaronder in de spreek taal uitsluitend de tactische oefeningen der Infanterie-officieren op de kaart worden verstaan, kunnen worden aangemerkt de belego- ringsoefeningen, almede op de kaart, waaraan in de eerste plaats Artillerie- en Genie-officieren deelnemen. Wij mogen echter over die belegeringsoefeningen in dit ons opstel niet geheel het stilzwijgen bewaren, omdat zij, op warme aanbeveling van den Minister van Oorlog, in den laatsten tijd ook door eenige Infanterie-officieren worden bijgewoond. En dit niet ten onrechte. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de bezettingen van sterkten meestal voor een zeer groot deel uit Infanterie bestaan en dat dit Het is ons niet onbekend, dat ook in Indië in eenige garnizoenen het krijgsspel beoefend wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 130