118 wapen bij den strijd in het voorterrein en bij het doen van uitvallen de hoofdrol vervult. Afgescheiden hiervan geven deze belegeringsoefeningen, door de aanwezigheid van alle wapens, aanleiding tot het bespreken van alle takken der militaire wetenschap, hetgeen niet anders dan bevorderlijk wezen kan aan de vermeerdering der militaire kennis van alle offi cieren-deelnemers. Een zoodanig samenkomen van officieren van verschillende wapens, die in den oorlog elkander zoo vaak zullen hebben te ondersteunen, doch wier vakbezigheden in vredestijd hen wapensgewijze vrij af gezonderd houdt, is ten slotte mede bevorderlijk tot het elkaar onderling beter leeren waardeeren en tot het hechten van een kameraadschappelijken band, waarvan de goede zijde door sommige officieren wel eens wordt voorbijgezien. De bjj de belegeringsoefeningen te gebruiken kaarten, welke bij voorkeur op geen grootere schaal dan die van 1 2500 moeten ge- teekend zijnworden duidelijkheidshalve gekleurd, terwijl tevens daarop voorkomen de hoogtecijfers [cötes] en bij golvend terrein op onderling gelijke afstanden ook de projection der horizontale door sneden, kan het zijn, met gearceerde of wel getinte hellingen. C. Kadermanoeuvres, (f) De kadermanoeuvres, welke voornamelijk in den zomer plaats vinden en soms met het hiervoren omschreven zomerwerk samengaan, hebben ten doelde officieren op het terrein te oefenen in het uit voeren van militaire opdrachten voor hun eigen of den naasthoogeren rang, zonder dat de bij de opdracht vermelde troepen aanwezig zijn, doch met inachtneming der voor oorlogssterkte noodige afstanden en tijdruimten. De kadermanoeuvres, die, zoo zegt de Inspecteur der Infanterie Zie daaromtrent de „Handleiding tot de belegeringsoefeningen op de kaart", door K. Eland, Majoor-ingénieur en A. L. W. Seyffardt, Kapitein der Artillerie, een ten jare 1879, op last van het Departement van Oorlog, uitgegeven werk. Cf) Wij hebben hier alleen op het oog de kadermanoeuvres voor de officieren van het wapen der Infanterie, waarvan men meer kan vinden in het „Ontwerp-voor- sclirift tot het houden van kadermanoeuvres", uitgave 1879, en een paar sedert uitgevaardigde ampliatiën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 131