Doch waartoe nog zoo vele jaren terug te gaan! In 1879 of 1880, wij weten 't niet juist meer, werd immers nog aan een kapitein naar de werking van eene zuigpomp, zoo ook naar de bestanddeeleu van goed drinkwater gevraagd, opdat de examinandus ook dooi de beantwoording dezer vragen toonen zoude, aan de wetenschappelijke eischen voor den rang van majoor te voldoen. Beweren wij dus te veel, dat er in zake de wetenschappelijke vorming der Indische officieren van hooger hand nog wel het een en ander te wenken valt. Daarmede willen wij echter geenszins in éénen adem zeggen, dat het bloot-navolgen van hetgeen te dien opzichte bij de Nederlandsche officieren plaats vindt, het eenig heilaanbrengend correctief zoude zijn. Want ook in het Nederlandsche Leger is het dienaangaande niet overal hetzelfde. Ook daar, het spreekt van zelf, zijn onvolkomenheden aan te wijzen bij sommige korpsen, wier chefs minder bekwaam zijn, dan wel zich minder moeite in deze geven. Ook daar zal wel verschil zijn waar te nemen, zelfs bij de ver schillende bataljons van een en hetzelfde regiment, met opzicht tot het vruchtdragende der kadermanoeuvres en het ingediende schrif telijk werk. Na onze daaromtrent opgedane ervaring vermeetien wij echter met bescheidenheid als ons gevoelen te mogen uitspreken, dat op de wijze als bi] het Nederlandsche Leger de officiersoefeningen van hooger hand geregeld worden, de bataljonschef bij dat Leger meer gelegenheid vindt, om zijne officieren in intellectueelen zin alleszins juist te beoordeelen, dan zulks in Indië het geval is. En wat wij pertinent ter navolging durven aanbevelen, is de ge legenheid, die zich hier te lande de regimentscommandant 1 a 2 maal 's jaars verschaft, om eenige kapiteins te paard eCne proeve te doen afleggen, of zij tactisch besluitvaardig zijn en tevens oordeel kundige orders weten te geven. Van zoodanige oefening toch is in Indië nimmer, althans slechts hoogst zelden sprake, terwijl het juist daar [omdat de soldaten er ook zijn] zoo geheel anders zoude kunnen wezen, wanneer slechts de

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 140