- 128 afdeelingscommandanten zich wat minder aan de schrijftafel kluis terden. Zoo ook komt ons mede aanbevelenswaardig voor, de wijze waar op in Nederland de officier schriftelijk van zijne militaire kunde moet doen blijken, waaromtrent de compagniescommandant, daarna de bataljonschef en eindelijk de kolonel uitspraak doet. Op die wijze toch leert de compagniescommandant zijne luitenants goed kennen, niet alleen in gezond oordeelen, doch ook in hunnen lust tot werkende bataljonscommandant zijne compagniescomman danten, in hunne wijze van critische beoordeeling, met andere woorden, in hunne verstandelijke superioriteit of inferioriteit tegenover de luitenants eu eindelijk de kolonel zijne bataljonscommandanten in de wijze alweder, waarop deze het werk hunner compagniescommandan ten beoordeelen. Te gelijkertijd blijven ook de kapiteins en luitenants voor den kolonel geene totaal onbekende personen. Of wij ons vleien, dat ons opstel bij de meesten onzer kameraden in goede aarde zal vallen In geenen deele. Over het algemeen telt het Indische Leger veel fanatieke tegenstanders in iedere zaak, die zonder inktpot niet is af te doen. Het is er zoo warm en de muskieten zijn er zoo vele! Blijf ons dus van het lijf met al je kadermanoeuvres en de daarvan onaf scheidelijke gevechtsberichten en schetsteekeningenmet je tactische onderstellingen, facultatief en niet-facultatief werk. Die gedetacheer- den in Holland hebben daar goed praten! Als men, en dat doen de Indische officieren, zijn plicht vervult zoowel te velde, als in het garnizoen, heeft men immers niets meer te vergen. Moet een officier nu ook in Indië nog naar de schoolbanken terug? Aldus de te stellen vragen. Nous en passons et des meilleures. Wij rekenen nu niet eens, dat er ook onder de hoogere officieren, de korps- en afdeelingscommandanten, geprononceerde „antagonisten" Van ons vrij langdurig verblijf te Batavia herinneren wij ons slechts een maal, ten jare 1880, dat drie kapiteins te paard ieder een bataljon commandeerden bij eene groote manoeuvre, onder de oogen van den afdeelingscommandant, den kolonel Be Paamo

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 141