135 hoeveel offers dit ook .aan de schatkist moge kosten, aarzelen wij niet aan te prijzen, wat wellicht vóór ons door velen werd verlangd, n. 1. om aan elke compagnie een sergeant-majoor-kwartiermeester te geven, en dezen onder den luitenant-kwartiermeester de compagnies administratie te doen voeren. Dan zal de kapitein, ontslagen van administratieve boeien, de handen vrij krijgen, om inderdaad te wor den, de leider, de commandant zijne compagnie; dan zal men hem met recht aansprakelijk mogen stellen voor de geoefendheid zijner compagnie. De commandanten onzer oorlogsbodems voeren geene administratie over hun personeel. Hiermede is een officier van administratie belast. Bij de landmacht is dit andersdat komt, naar onze bescheiden meening, omdat bij de Marine de Administratie niet de toongeefster is, geene heerschappij voert. Bij welk ander leger dan het onze kan het administratief personeel zoo ongestraft zijn plicht verzaken? Een kwartiermeester, die slecht of in het geheel niet verifieert, die pro forma onder de stukken onder het: „gezien" of: „geverifieerd" zijne handteekening stelt, behoeft zich in de meeste gevallen niet te bekommeren, dat hij voor de non- of slechte verificatie geldelijk zal worden aangesproken. En, mocht dit eon enkele maal gebeuren, dan behoeft hij slechts de belasting te endosseeren op een compagniescommandant, en hoogstens met eene reprimande, zonder eenig verder kleerscheuren, loopt do zaak af. Is de compagniescommandant inmiddels overleden, en kan de schade, den lande berokkend, uit den boedel niet verevend worden, dan eerst dan, wordt de kwartiermeester ter vergoeding der schade aangesproken. Wij kenden een kwartiermeester, sedert gepensionneerd, die nooit eenig stuk verifieerde; die gedurende de laatste maanden van zijn militair bestaan niet meer gewoon was ontvangen stukken te openen alles werd iii een kist gedeponeerd, cn daardoor zijn vele schulden van mindere militairen niet tijdig overgegeven geworden, zoodat na verloop van tijd menigen compagniescommandant belasting moest worden opgelegd, alsof zij de schuldigen waren. Het zij verre van ons te beweren, dat alle kwartiermeesters van hetzelfde type zijn. Wij kennen velen onder hen, die hunne roeping

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 148