140 diening der nominatieve lijst, volgens Model No. 2, is om na te gaan, wie na liet avondappel liet kwartier verlaten hebben, en dan kan de duidelijkheid er slechts bij winnen, wanneer men in het aange haalde artikel ook van het derde of avondappel gewaagt. Bij het 7e Hoofdstuk zullen wij eenigszins langer moeten stilstaan. In eene samenkomst van officieren, welke door een officier van gezondheid werd bijgewoond, hoorden wij dezen een opstel voordragen, waarin het verkeerde werd aangetoond van, in tropische gewesten, ten vijf ure 's morgens de reveille te doen slaan of blazen. De arts beweerde, dat het opstaan op het als regel gestelde uur, in strijd is met de gezondheidsleer. "Wij dachten aan het bekende spreekwoord: „de morgenstond heeft goud in den mond", en ofschoon wij, door den aard onzer betrekking, eiken morgen ten vijf ure, dikwijls nog vóór dien tijd, de vrije lucht moeten opzoeken, en nooit de schade lijke gevolgen van het vroege opstaan ondervonden hebben, achten wij het wel de overweging waardig, of de geneeskundige faculteit ter zake gehoord moet worden. Artikel 64 bepaalt, dat de kapitein van de week het zoogenaamde politierapport met het arrestantenrapport aan den commandeerenden officier zal ter hand stellen. Wordt dit voorschrift wel opgevolgd? Wij betwijfelen dit en achten het doelloos, den kapitein van de week op het rapport te doen verschijnen, eeuig en alleen om een paar staten den korpscommandant aan te bieden. Hetzelfde doel wordt toch bereikt, wanneer de kapitein van de week zorgt, dat die staten don korpscommandant staande het rapport worden aangeboden. Bij artikel 71 is eene bijkomende straf, bij wijze van huishoude- lijken maatregel, vastgesteld, om op dronkaards en goedverkoopers te worden toegepast. Waarom blijven dobbelaars en amfioenschuivers van de toepassing dier bijkomende straf vrij? Het schijnt ons toe, dat dit een der middelen zou kunnen zijn, om lien onder gestadige controle te houden, gedurende eenige maanden. In artikel 73 wordt niet aangegeven, wie de uitrukkingsstaten moeten opmaken. Dit is o. i. in een reglement eene fout. Waarom wordt de wachtrooster der compagnie zoodanig ingeschre-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 153