- 143 bieden, bezoeken bij dezen of genen af te leggen en zoodoende een oogenblik hunne smarten te vergeten. Wanneer de geheele slotalinea van artikel 92 zou vervallen, zou den militaire cliefs toch nog tegen simulanten kunnen en moeten ageeren dat eischt het prestige van den officiersstand maar dat pres tige eischt o. i. ook, dat het besproken gedeelte van artikel 92 uit ons reglement verdwijne. Wij wagen nu weder een zijsprong, en rekenen op de toegevend heid onzer lezers. Wij vragen, bij welk voorschrift bepalingen in het leven geroepen zijn: lo. dat officieren gedwongen kunnen worden zich uitsluitend door den officier van gezondheid, belast met den gar nizoensdienst, te doen behandelen, en 2o. waaraan deze de bevoegdheid ontleenen, een officier te verplichten, zich naar het hospitaal te begeven, om daar behandeld te worden. En zulke zaken komen dikwijls voor! Er zijn ambtenaren, die evenals officieren recht hebben op vrije geneeskundige behandeling. Waarom worden gene niet verplicht, zich in de hospitalen te doen opnemen, ten einde, zooals het heet, beter behandeld te lcunnen worden In Nederland hunnen officieren in de Rijksliospitalen ter verpleging worden opgenomen, wanneer zij daartoe een verzoekschrift indienen. Dat de faculteit aan den officier wordt overgelaten, dat vinden wij prijzenswaardig. Wij erkennen zelfs, dat iemand zonder gezin, veelal, beter behandeld zal worden in de hospitalenmaar de uitoefening van dwang, een dwang, soms in strijd met de financieele belangen van den officier, dat kan onze goedkeuring niet wegdragen. Men beweert, dat het soms noodig kan zijn, een officier in obser vatie in het hospitaal op te nemen wij zullen dit niet tegenspreken maar men zal de vraag dan ook billijken, of in Nederland zoo iets ook niet noodig kan zijn. Ambtenaren bekomen overplaatsing, gaan met verlof, worden voor 's lands dienst afgekeurd, wanneer zij een geneeskundig certificaat in behoorlijken vorm kunnen produceeren. Zij worden niet genoodzaakt, zich eerst in ziekeninrichtingen te laten observeeren. Is het gehalte van onze officieren dan zoo veel minder dan dat der Indische ambtenaren

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 156