144 - Wij achten deze opmerking voldoende; wij zullen in geene verdere uitweidingen treden, maar tot de beschouwing van het Reglement op den Inwendigen Dienst terugkeeren. De artikelen geleidelijk volgende, wenschen wij bij artikel 96 (over het aanhouden van kleedinglijsten) het een en ander aan te voeren. Wat is het doel, dat men met het richtig aanhouden van de kleedinglijsten beoogt? Controle uit te oefenen op den soldaat, en na te gaan of hij zich van zijne kleedingstukken op de eene of andere wijze ontdoet. Het goedverkoopen wordt zeldzaam geconstateerd; daarentegen wel het „te zoek makenvan kleeding-of uitrustingstukken, dat langza merhand synoniem is geworden met het eerste en even gestreng bestraft wordt. Alle mogelijke kleedinglijsten zijn intusschen niet machtig genoeg, om die ernstige kwaal onzer speelzuchtige Inlandsche soldaten, n. 1. het goedverkoopen, te genezen. Wij zouden de kleedinglijsten geheel willen zien vervallen voor den oppassenden soldaat. Men bepale, dat elk soldaat in het bezit moet zijn van die goederen, welke uitmaken eene complete eerste uitrus ting en eene daarop volgende vernieuwingwat de soldaat meer be zit late men hem vrij beheerenmen vergunne hem, zijne overtollige kleeding van de hand te doen. Zoolang hij de boven aangegeven goederen bezit, late men hem buiten de klecdinglijst. Blijkt, bij gelegenheid eener inspectie of op de eene of andere wijze, dat hij minder goederen bezit dan hij bezitten moet, dan worde hij gestraft en tot die categorie gebracht, welke in de kleedinglijst behoort voor te komen. De kleedinglijsten (de vele mutatiën, die eene compagnie ondergaat, in aanmerking nemende) zijn moeilijk met nauwkeurigheid aan te houden, en dit te doen, zooals het aangegeven Model N°. 91' dit verlangt, zeer lastig, terwijl niet met een enkelen oogopslag bepaald kan worden, hoeveel kleeding een man bezit. De bedoeling der teekens is moeilijk te onthouden, en zooals die in het Model aan geduid is, leidt dit tot verwarring. In de rubriek „Aanmerkingen" van het Model heeft men voor uitbe taalde indemniteitop schuld ontvangen afgekeurde verkochte

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 157