146 maken in Nederlandwaar de Volksvertegenwoordiging, wellicht zonder te weten, dat de soldaat voor zijne voeding een groot deel zijner soldij moet afstaanmet de bestaande cijfers vóór zich, aan eene ruime belooning van den Indischen militair moet denken? Het kan o. i. aan geen bezwaar onderhevig zijn, de voeding onzer mindere militairen geheel voor rekening van den lande te doen plaats hebben, en daartoe de bestaande tarieven te wijzigen. Bijna overal zal het mogelijk zijn, de verschillende artikelen, die thans voor de menages benoodigd zijn, door middel van uitbesteding of bij onder- handsch contract te doen leveren. De tegenwoordige regeling is oorzaak, dat de soldaat, die niet meer dan de helft zijner soldij in de menage mag verteeren, niet overal even degelijk gevoed wordt;in het eene garnizoen zijn de levens middelen duurder dan in het andere en daarvan hangt het af, wat hij uit de menage kan bekomen. De zeekameraden hebben, waar zij zich ook bevinden, hunne de gelijke scheepskost, hunne flinke rations, die de ware oorzaken zijn, dat hunne krachten minder ondermijnd worden dan die van den landsoldaat. Dat eischen wij ook voor onze soldaten! Onze soldaten moeten zeiven de ingrediënten, benoodigd tot onder houd van wapens en ledergoed, betaleneveneens dragen zij de kosten van traan en zwartsel, om hun schoeisel zoogenaamd behoorlijk te onderhouden, maar feitelijk zoo onooglijk mogelijk te maken. Wij twijfelen er hard aan, of sedert het verbieden van het dragen van glimmende schoenen, de ondervinding opgedaan is, dat de soldaat langer toe kan met de hem verstrekte schoenen. Onze soldaten betalen zei ven, grootendeels althans, voor de verlichting hunner corridors en chambrée'suit hunne menages worden nieuwe en de herstellingen aan bestaande lampen, tevens de lampenglazen bekostigdvelerlei zijn de uitgaven, die voor rekening der soldatenmenages komen en o. i. ten laste van den lande moesten gebracht zijn. Wij hebben in het Achtste Hoofdstuk van den Inwendigen Dienst eene zucht ontdekt, om met het geld van den soldaat mild te zijn. Hoe mild is toch de bepaling, dat de Inlandsche militairen hunne vrouwen en kinderen in de menage mogen doen opnemen a raison van 10 en 3 cents in de vijf dagen, per vrouw of kind.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 159