147 Daar, waar men in artikel 101 leest, dat per dag, voor elke vrouw 0,125 kilogram vleesch, of eene daarmede gelijkstaande hoeveelheid ander dierlijk voedsel, zal worden ingekocht, vergete men niet, dat die inkoop plaats heeft voor rekening der menage, dus ten laste van den soldaat. Buitensporige prijzen, zooals eerst f 1.80 en later f 1.20 per kilogram rund vleesch, zooals wij die te Atjeh konden, laten wij een oogenblik buiten beschouwing, en nemen aan, dat 1 kilogram rundvleesch gemiddeld 60 cents kost; zoodat dus voor iedere vrouw, die aan de soldatenmenage deelneemt, eiken dag 71/-, cents alléén voor vleesch wordt uitgegeven, terwijl voor haar 2 cents wordt betaald. Nog milder is de bepaling, dat vrouwen en kinderen van Inlandsche militairen, die in het hospitaal verpleegd worden, of om wettige redenen tijdelijk absent zijn, kosteloos uit de menage gevoed zullen worden. "Wanneer al deze bepalingen gehandhaafd werden, met dien ver stande, dat de kosten voor rekening van den lande zouden komen en niet gedragen worden door den soldaat, dan zouden wij ons daarover verheugen. Den Inlander verwijte men niet, dat het woord „dankbaarheid" in zijne taal niet teruggegeven kan worden. Laten wij het hem althans niet euvel duiden, dat hij voor de belangstelling in zijn lot, voor al de milde gaven, waarvan de artikelen 99, 100 en 101 overvloeien, geen enkel woord van erkentelijkheid over heeft! Terwijl in artikel 102 aan den compagniescommandant de be voegdheid wordt toegekend, om artikelen, die niet aan spoedig bederf onderhevig zijn, voor vijf tot hoogstens dertig dagen te doen in- koopen, wanneer daarmede voordeelen te behalen zijn, vinden wij in het Herdrukt Algemeen Reglement van Administratie, vide artikel 114, bepaald, dat de compagniescommandant slechts voor de behoeften van één enkelen dag gelden aan den menagemeester mag ter hand stellen. Het is toch meermalen gebeurd, dat een menagemeester over de hem ten behoeve der menage toevertrouwde gelden ten eigen bate beschikte en door den krijgsraad veroordeeld werd. Het be paalde bij het Herdrukt Algemeen Reglement van Administratie sluit logisch in zich, dat den compagniescommandant door den lande

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 160