148 de hem berokkende schade behoort vergoed te worden, wanneer hij zijn menagemeester slechts gelden voor den inkoop van een enkelen dag ter hand stelde, maar brengt de billijkheid ook niet mede, den compagniescommandant, die bij de toepassing van art. 102 schade leed, eveneens tegen die schade te vrijwaren? Met ingenomenheid hebben wij altijd het bepaalde bij art. 103 gelezen. Jammer echter, dat de bedoeling over het algemeen slecht begrepen wordt, en de voorschriften van dit artikel daarom zoo slecht nageleefd worden. Gaarne zouden wij de bedoeling duidelijker uit de redactie van dit artikel zien uitkomen, namelijk, om de bijzondere maatregelen ten aanzien der voeding, die wel eens noodig mochten zijn, voor rekening- van den lande te doen nemen. Menig chef zou dan minder schoor voetend zijn, om in het belang der hygiëne, waar noodig, krachtig op te treden. Bij art. 106 wenschen wij in overweging te geven, om het sterkte boekje niet onmiddellijk na het rapport bij den korpscommandant door den sergeant-majoor te doen invullen, maar na afloop der dagelijksche visitatie van den officier van gezondheid, belast met den garnizoens dienst. De mutatiën, die later voorvallen, zullen toch zeldzaam zijn bij eene gewone compagnie. In Nederland rekent de administratieve dag van 4 4 ure 's na middags; gebeurde dit ook in Indiëdan zouden wij verlangen, dat de sterkteboekjes eerst na 4 ure 's middags werden ingeschreven. Wat belet echter, in die boekjes eerst den volgenden dag de mutatiën van den vorigen dag in te schrijven? Art. 109 staat dit in den weg. Immers de deeling is geene vaste, maar varieert naar gelang van hetgeen in de menage verteerd is. De menagerekeningen moeten dus op den 5den, lOden, löden, enz van elke maand worden afgesloten, en daartoe is het noodig, dat de sterkteboekjes op die data ook afgesloten worden, opdat de sergeant majoor het uitbetalingsboek kunne inschrijven. Wanneer na afsluiting der menagerekeningen mutatiën plaats vinden, die invloed hebben op die rekeningen, dan wordt in de volgende rekening redres aangebracht. Wij wijzen er intusschen op, dat de ongelijkmatige deelingen, waarvan vele chefs groote voorstanders zijn, moeten geacht worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 161