150 eenc andere methode van inschrijving moet gevolgd worden, als bij die der Europeanen. Men bevordert daardoor slechts verwarring. De menagerekeningen konden veel eenvoudiger ingericht worden, zoodat de sterkteboekjes achterwege zouden kunnen blijven, wanneer niet meer dan ééne compagnie tegelijk menage voert. Wij hebben eene proeve eener Menagerekening hierbij gevoegd, en geven in over weging dat Model te volgen. Een blik op dit Model (bladz. 154) zal doen zien, dat het zoowel voor Europeanen als voor Inlanders kan gevolgd wordendat het nazien der rekening met spoed en gemak kan verricht worden; dat in het Model regelmaat heerscht. Bij ons ontwerp zijn wij van het denkbeeld uitgegaan, dat de ver teering in de menage eene constante som is, en niet afwisselend; en dat de provoostgelden dezelfde vijfdagen onder de ontvangsten geboekt worden. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden, dat al wat wij ten aanzien der soldatenmenages aanvoerden, ook voor die der onderoffi cieren geldt. Bij sommige korpsen, ofschoon het reglement te dien aanzien zich stellig uitdrukt, dat voor het aanschaffen en onderhouden van tafel goed, servies enz. alle v ij/dagen eene zekere som in de menagere kening in uitgaaf gesteld moet worden, troffen wij de bepaling in werking, dat elk onderofficier, deelhebber aan de menage, een zeker bedrag (meestal 3,als entreegeld betaaltdie handeling is on wettig; is het noodig, dan reglementeer die zaak. Een onderofficier krijgt om de zes jaren een eetketel, een soldaat om de twee jaren; waarschijnlijk is dit op de omstandigheid gebaseerd, dat de onderofficier uit eigen beurs zijn servies en tafelgoed mag bekostigen. Wij weten uit vertrouwbare bronnen, dat bij de Koninklijke Ne- derlandsche Marine sedert ettelijke jaren het beginsel gehuldigd wordt, om aan elk vaartuig van oorlog een behoorlijken inventaris van ameu blement, servies, tafelzilver, glaswerk enz.voor rekening van den Lande te doen verstrekken. Zou een krachtig voorstel van het Legerbestuur ten behoeve van de verschillende onderofficiersmenages, ongunstig bij de Regeering worden ontvangen?

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 163