152 4°. minstens eens per week op liet appel, bedoeld bij artikel 69. Men zou terecht mogen verwachten, dat bij de Zaterdagsche in spectiën de wapening uitstekend in orde zal aangetroffen worden; dat de compagniescommandant bij zijne generale maandelijksche, en de korps commandant bij zijne algemeene driemaandelijksche inspectie, bijna geene aanmerkingen zouden behoeven te maken. Niets is intusschen min der juist. Maar de reden zoeke men niet ver. De escouade- en sectie commandanten worden niet genoegzaam verantwoordelijk gesteld voor de onderdeelen, die zij commandeeren. Wanneer de escouadecom- mandanten verantwoordelijk gesteld worden (zooals het behoort) voor hunne onderhebbenden, dan zoude de taak der sectiecommandanten reeds lichter, en die van pelotons- en compagniescommandanten meer en gemakkelijker uitvoerbaar worden; men leere het kader begrijpen en inzien, dat het van zijne plichtsbetrachting afhangt, of de compagnie steeds slagvaardig is. De inspectiën (driemaandelijksche uitgezonderd) hebben des Zaterdags plaats. Die dag is ook bestemd voor het bijzonder schoonmaken van kampementen, kazernes, kazerneering enz., enz. Bij sommige korpsen wordt daarmede geen rekening gehouden, bij het bepalen van de uren voor de Zaterdagsche inspectiën. De inspectiën behooren niet al te vroeg aan te vangen, anders ontneemt men het kader de gelegenheid, om de onderdeelen behoorlijk na te gaan. Wanneer de inspectiën ten 9 ure konden aanvangen, dan zouden de Zaterdagsche bezigheden geëindigd kunnen zijn, en de manschappen nog gelegenheid hebben, zich voor de bevolen inspectie klaar te maken; dan zal er nog tijd zijn, om de escouades en sectiën na te zien, alvorens de officieren hunne inspectiën aanvangen. Wanneer plaatselijk militaire commandanten des Zaterdags ten 12 ure de wacht- parade doen optrekken en de korpscommandanten op dien dag het uur van soepeten overlaten aan de compagniescommandanten, dan behoeft er ook geene overhaasting plaats te hebben. Wanneer officieren en onderofficieren van de week zich niet machinaal in de chambrée's bewegen, maar met belangstelling hun dienst betrachten, dan kunnen die herhaalde Zaterdagsche inspectiën tot twee per maand ingekrompen worden. Zij behooren o. i. steeds hunne aandacht te wijden aan de wapening, zoowel in de rustkamers,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 165