nü moge mij echter ten goede houden, dat ik de door hem ont wikkelde argumenten ten gunste van die 8-stukken-formatie thans aandachtiger ga overwegen. 162 De voordeelen, ons verschaft door de jongste reorganisatie, getroffen bij Gr. B. dd°. 6 November 1874, N°. 7, en waarop blijkens Gr. B. dd°. 25 Januari 1876, N°. 11, de Koninklijke goedkeuring werd verleend, zijn niet gering. Niettegenstaande de reductie van het totale aantal vuurmonden met 1/5, is het op vredesvoet aanwezige personeel niet onbelangrijk vermeerderd geworden, waarbij tevens niet uit het oog mag worden verloren, dat deze aanwinst betrekkelijk nog grooter wordt, doorliet belangrijk gewichtsverschil der vorige vuurmonden en het tegenwoordige bergkanon, waarmede thans de helft onzer mobiele artillerie is bewa pend. Instede van 29 voertuigen, zooals vroeger onze 6 batterijen te velde medevoerden, tellen onze veldbatterijen thans slechts 16 voertuigen. En, nagaande welke bezwaren thans reeds verbonden zijn aan het voltallig houden van het personeel der mobiele artillerie, dan moet men de plaats gehad hebbende reorganisatie dubbel prijzen. Het is toch duidelijk, dat door vast te houden aan het vorige aantal vuurmonden, het al ras zou zijn gebleken, dat het niet mogelijk zou zijn geweest, in de noodzakelijke belangrijke uitbreiding van het personeel te voor zien. Men zou alzoo weer tot den treurigen stand van zaken van vroeger hebben moeten terugkeeren. Ik herhaal, wat ik reeds in den aanvang heb gezegd, dat ik niet weet, of dit werkelijk de gronden zijn, waarop de reorganisatie heeft gesteund. Maar, wanneer ik zoo de geschiedenis van onze mobiele artillerie volg, en den actueelen toestand aandachtig naga, dan vermeen ik, dat die reorganisatie op de aangegeven gronden steunende, niet zoo geheel ongemotiveerd kan genoemd worden, en ik hoop, dat mijn collega Sivarthoewel hij desniettemin beslist voorstander eener 8- stukken-formatie kan blijven, met mij de noodzakelijk gebleken reductie van het aantal vuurmonden onzer veld-en bergbatterijen zal toejuichen. Eene 8-stukken-formatie wordt door hem voor Indië van over wegend belang geacht, omdat de verdeeling in halve batterijen gemak kelijker is en do detacheering eener sectie de batterij minder verzwakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 175