164 Het groote gewicht der voordeelen eener 8-stukken-formatie schijnt in Nederland niet lang begrepen te zijn; en het feit, dat men pas na 5 jaren weder tot de 6-stukken-formatie is teruggekeerd, zou doen besluiten, dat men daar wel van de groote voordeelen dezer laatste formatie proefondervindinglijk moet overtuigd zijn geworden. Zoolang het besliste voorstanderschap der S-stukken-formatie niet door degelijker ontwikkelde gronden wordt gesteund, geloof ik, dat mijn collega zich op dat punt wel een weinig bevooroordeeld heeft uitgelaten. Ik hoop echter, door het bovenstaande, in zooverre aan zijn ver langen voldaan te hebben, dat hij althans nu de mogelijke gronden vernomen heeft, waarop de reductie gesteund heeft; gronden, die ik geloof, dat niet geheel van deugdelijkheid ontbloot zijn. Bepaalde mijn collega Swart zich alleen nog maar tot de formatie onzer batterijen, wat hot aantal stukken betreft, X. doet zich kennen als een beslist tegenstander van veldbatterijen op Java. Deze toch zullen, volgens hem, op het grootste gedeelte van Java meer nadeel dan voordeel aanbrengen. Ik weet niet, of X. ooit onze veldartillerie in de omstreken van Willem I heeft zien manoeuvreeren, maar moet het wel betwijfelen, daar hij anders wel de ervaring zou hebben opgedaan, dat zij op terreinen, zooals ze daar aanwezig zjjn, uitstekend bruikbaar is. X. vergeet, dat onze vijand op vlak terrein geschut tegenover onze bergartillerie zal stellen, dat deze laatste reeds tot zwijgen gebracht zal hebben, vóór zij het vijandelijk geschut onder haar werkzaam vuur zou kunnen brengen. En dit alleen ontneemt hem reeds het recht te vermoeden, dat men bij de organisatie zoo kortzichtig is geweest, als hij wel denkt. Weet X. wel, hoe onze mobiele artillerie vóór die organisatie was samengesteld? Ik kan het niet gelooven. Want dan moet hij weten, dat juist bij die organisatie de bergartillerie van één op Her batterij en is gebracht. Heeds in 1S72 werd toezending van stalen geschut uit Europa gevraagd, én wel het stalen achterlaadkanoii Pruisisch model van 8cm, en toch werd in datzelfde jaar de formatie zóó voorgesteld als zij thans is. Wat wonder, dat men zich in 187S aan die formatie bleef

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 177