Hieruit moet men afleiden, dat zoodra do korps- of detachements commandanten van eenige strafrechtelijke daad zullen hebben kennis genomen, ook onmiddellijk een schriftelijke instructie moet worden ingesteld, waartoe het benoemen van eene commissie van twee officie ren noodzakelijk is, onafhankelijk van de vraag in hoeverre de zaak al dan niet dusdanig omvangrijk is, dat zij, staande het rapport, mondeling kan worden behandeld. He bedoelde A. O. spreekt im mers van verdere stukken betrekkelijk de zaakwaaronder niet anders kan worden verstaan als de stukken van het korpsonderzoek, hoi proces verbaal van voorloopig onderzoek, uit welk schriftuurter fine van advies gezonden, de auditeur-militair moet nagaan of er eene wederrech telijke handeling is gepleegd, welke in de termen van de strafwet valt. Het is daarom een eerste vereischte, dat het voorloopig onderzoek niet omslachtig, doch met de meeste nauwkeurigheid, zoo noodig zeer uitvoerigplaats hebbe, omdat die voorloopigo instructie de eenige basis is, waarop een persoon beoordeeld wordt of hjj al dan niet voor den krijgsraad zal worden terechtgesteld. In belangrijke zaken loopen dergelijke voorloopige of korpsonder- zoeken, uit den aard der instructie, niet in weinige uren of dagen af en eischfc de uitgebreidheid dier werkzaamheden weken lang arbeid en groote inspanning. Eene spoedige behandeling, welke zelden tevens met nauwkeurigheid kan samengaan, zou een schending zijn van het recht, hetwelk de verdachte heeft, n. 1. dat zijne zaak met de meeste accuratesse worde onderzocht, vóór en aleer men hem noodeloos naar don krijgsraad overwijst. Op die wijze geinstrueerd, hebben de stukken van het voorloopig onderzoek wel degelijk zeer veel waarde, al zoude het zeer te wenschen zijn, dat ook die voorloopige verhoo- ren onder eede werden afgenomen, zoo noodig onder vertolking van een onpartijdig persoon, die volkomen in staat is, duidelijk te vertalen, hetgeen door verdachte of getuigen is verklaard. Dat het geval zich kan voordoen, dat een getuige in het voorloopig onderzoek iets erkende, hetgeen hij eenvoudig ontkende als hij onder eede weder door officieren-commissarissen, met het gerechtelijk onderzoek belast, ge hoord werd, levert niet het minste bezwaar op. Getuige zal alsdan door officiereu-commissarissen kunnen worden ondervraagd, om welke redenen hij thans, in het gerechtelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 19