8 faire commandanten, op eigen autoriteit handelende, in het beoor- rleelen of do zaak al dan niet naar den k rijs ra,ad zal moeten worden verwezen doorgaans falen, daar zij in rechtskennis weinig bedreven zijn. zoo gebeurt het maar al te vaak, dat door een verkeerd be grepen gevoel van zelfstandigheidde Justitie weinig gebaat wordt, het recht zjjn verkeerd beloop zal hebben, wanneer, zonder in winning van een adcies ran den auditeur-militair, eene zaak naar den mi litairen rechter verwezen en het gerechtelijk onderzoek onverwijld aangevangen en voortgezet wordt. Allo artikelen van het Crimineel Wetboek en die der militaire Rechtspleging incluis letterlijk van buiten te kennen: al de gevallen van verraadvan desertie achter elkaar te kunnen opnoemen, heeft geen nut en levert geen bewjjs op dat men de wet begrijpt. Waar het alleen op aankomt is de kennis van algemeene rechtsbeginselen, algemeene begrippen van recht en billijkheid. En die kennis wordt alléén verkregen door langdurige en ernstige studiën, geenszins door een vluchtigen blik in de wetboeken te werpen en te meenen, dat op die gemakkelijke wijze rechtkennis kan worden verkregen. Zeer terecht merkte reeds.de Romeinsche jurist Papinianus op: „Scire leges 11011 est verba tenere, sed vim ac potestatem" „De wetten te kennen is niet de woorden, maar de kracht en den geest der wet te begrijpen." Om die reden veroorloven wij ons evenmin met Schr. ons te kun nen vereenigen, waar hij aan den commandant van het korps of garnizoen de macht wenscht toegekend te zien, om op eigen gezag te beslissen, zonder advies van den auditeur, 0111 eene zaak al dan niet naar den krijgsraad te doen verwijzen, liefst zonder eenig voor- loopig of korpsonderzoek, op grond alleen, dat die militaire autoriteit vermeent, recht op zijn eigen wijze al dan niet te mogen doen wedervaren. Het spoedig berechten eener zaak is zeker wcnscheljjk bij iedere goede recktsbedeeling, opdat niet personen langer dan noodzakelijk is, hetzij praeventief in het provoosthuis, dan wel in arrest blijven. Doch waar de behandeling gepaard gaat met eene dusdanige manier van procedeereu, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat onschuldigen terechtgesteld, ja zelfs onverdiend gevonnisd worden, zijn wij bepaalde

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 21