DE NIEUWE ÉTAPPE-KAART VAN JAVA. Dit kaartwerk werd, in het laatste nummer des vorigen jaargangs van het Indisch Militair Tijdschriftaan eene uitvoerige beoordeeling onderworpen. Na mijn vertrek uit Indiè kwamen de afleveringen van dit Tiid- schrift mij niet meer geregeld onder de oogen; veelal eerst geruimen tijd nadat ze in Nederland waren aangebracht, zoo ook die, waarin bovenbedoelde, door X. geleverde beoordeeling voorkomt. Zulks, gevoegd bij de beslommeringen, verbonden aan een vertrek naar en eene vestiging in den vreemde, heeft er toe geleid, dat X.'s schrijven tot dus verre onbeantwoord is gebleven. En uit het tijdstip, waarop X. zijne beoordeeling leverde zes maanden, nadat de nieuwe étappe-kaart ter beschikking van het alge meen gesteld werd, èn uit de uitvoerigheid dier beoordeeling zelve blijkt genoegzaam, dat X. zich met ingenomenheid gekweten heeft van de door hem aanvaarde taak het leveren van eene critiek betref fende dat kaartwerk. Of echter die critiek even juist en billijk als uitvoerig is, wenschen wij thans te onderzoeken. Vooraf zij, tot voorkoming van noodelooze uitweidingen en herha lingen, de geschiedenis der kaart in herinnering gebracht. Met welk doel werd eene nieuwe étappe-kaart door het Topo- graphisch Bureau samengesteld De oude étappe-kaart van 1862 was uitverkocht. Eene nieuwe op lage dezer kaart kon niet in 't licht worden gegeven, vermits do steenen, waarop de gravure en krijtteekening voorkwamen, voor ver deren druk ongeschikt waren geworden en dientengevolge na bekomen machtiging der Regeering, op het daartoe strekkende voorstel van een mijner ambtsvoorgangers uitgeslepen. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 230