21S Hoewel de oude étappe-kaart hare waarde als afstandwij zerkaart nagenoeg gelieel verloren had, doordien het meerendeel der wijzers en dus ook de daarbij behoorende kaarten sedert 1862 herzien zijn, ontving het Topographiseh Bureau toch voortdurend veelvuldige aan vragen, om die kaart tegen betaling te verstrekken. Niet zonder grond mocht daaruit worden afgeleid, dat er behoefte bestond aan een overzichtskaart van Java en Madoeraslechts als zoodanig toch zou de oude étappe-kaart nog gebezigd worden, nude daarop bekend gestelde afstanden niet meer geldende waren. Die behoefte bleek niet alleen van de zijde der Europeesche be woners onzer bezittingen, doch in de laatste jaren vooral ook van menig vreemdeling, die eene reis over Java wenschte te maken. De zoogenaamde Residentie-kaarten zijn te groot van afmetingen, om ze als reiskaarten te bezigen en zouden bovendien slechts ten deele aan de behoefte voldoen, vermits van verscheidene gewesten nog geen kaart verschenen is. Met de vervaardiging eener nieuwe étappe-kaart te toeven tot na afloop der opmetingen van den Topographischen Dienst op Java en Madera. - hetgeen eerst in 1885 mag worden verwacht zoude ten gevolge hebben gehad, dat eene werkelijk gebleken behoefte van het algemeen gedurende een tijdvak van acht jaren onbevredigd zoude zijn gebleven. Gedachtig aan het bekende gezegde: „le mieux est souvent l'ennemi du bien," besloot ik mij niet te laten weerhouden door de omstandigheid, dat eene nieuwe étappe-kaart nog niet geheel zoude kunnen worden samengesteld naar gegevens, afkomstig van de opmetingen van den Topographischen Dienst, en droeg daarom den toenmaligen 1™ Luitenant G. B. Hooijer de samenstelling op eener zoodanige kaart. Aangezien de nieuwe kaart die van 1S62 moest vervangen en dus in de eerste plaats eene afstandwijzerkaart behoorde te zijn, werd de samenstelling der kaart gebaseerd op: le. de kaartjes der vigeerende afstandwijzers, voor zooverre deze zijn vervaardigd naar de resultaten der militaire opname 2e. de inmiddels van de in opmeting zijnde gewesten gereed gekomen kaartjes tot nieuwe afstandwijzers, welke der Regeering eerlang ter arresteering zouden worden aangeboden;

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 231