219 3e. gegevens, afkomstig van gewestelijke ambtenaren, voor zooverre betreft de residentiën BantamBesoekiBanjoewangi en Madoera. Een verzoek, gericht aan de residenten van BesoekiBanjoewangi en Madoeraom toezending van cartographische gegevens voor de nieuwe étappe-kaart, leverde voor de beide laatste gewesten zeer bevredigende resultaten op. De resident van Besoeki kon niets zenden. Voor Bantam werden uitvoeriger gegevens ontvangen van den toenmaligen assistent-resident van Pandeglangden Heer Pahud de Mor tang es. Van het zuidelijke, schier onbevolkte, voor een goed deel met zwaar bosch begroeide deel der residentie Preanger Regentschappen, waarvan de détailmetingen nog niet beëindigd waren, zonden de chefs dei- beide in dat gewest werkzame brigades toch de noodige gegevens voor de nieuwe kaart. De weinige in die terreinen voorkomende wegen, die op de later vast te stellen kaart tot afstandwijzer behoorden voor te komen, werden met tijdelijke terzijdestelling van een deel der détailmetingen opgemeten. Met uitzondering van de residentiën BantamBesoeki en Banjoe wangi, is dus de nieuwe kaart van Java gebaseerd op gegevens, afkomstig van de militaire opname. De later op Madoera ondernomen metingen hebben doen zien, dat de, van den toenmaligen resident van dat gewest ontvangen gegevens eene mate van nauwkeurigheid bezitten, die hoogst bevredigend mag worden genoemd. Het bewijs is daar geleverd, dat onze civiele ambtenaren zeer veel kunnen bijdragen tot vermeerdering der geographische kennis onzer bezittingen. Het is te betreuren, dat de ambtenaren, geplaatst op de zooge naamde buitenbezittingen, zoo weinig in die richting werkzaam zijn. Moge de buitengewone bevordering, den Heer Michielsen, voor zijne verdienstelijke geographische verrichtingen ten deel gevallen, velen opwekken, zijn voetspoor te volgen Nauwelijks gereed gekomen, werd de étappe-kaart, ingevolge het daartoe door Zijne Excellentie den Legercommandant te kennen ge geven verlangen. Haar ter bezichtiging aangeboden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 232