221 2e. Zijner Excellentie den Minister van Koloniën was voorgesteld, de verdere vervaardiging der gravures en het drukken van de kaart in Nederland op te dragen aan de firma Smulders te 's Rage. Overeenkomstig het Indische voorstel werd de firma Smulders met de sub 2 omschreven verrichtingen belast, met bepaling, dat 1000 exemplaren der nieuwe kaart zouden moeten worden geleverd vóór of omstreeks medio November 1879. Het betalen eener boete over te late aflevering was niet in 't contract met die firma opgenomen. De nieuwe étappe-kaart werd medio 1881 in Indië ontvangen. De zwarte-gravure-steenen werden, met de in 't net geteekende étappe-kaart en de décalques voor de blaauwe steenen, per Voorwaarts naar Nederland verzonden. Ten gevolge der aanvaring van dien stoomer met den Khedive in straat Malaccazonk eerstgenoemd vaartuig en daarmede de stee nen en de blikken koker, die de kaart en de calques inhield. Nadat de Voorwaarts gelicht was, werden de steenen in ongeschon den staat teruggevonden. "Van den koker is niets meer vernomen, zoo dat de kaart verloren is gegaan. De ter vervanging van de net- kaart gezonden photographische afdrukken kwamen der firma Smul ders niet genoeg duidelijk voor, om daarvan partij te trekken voor de krijtteekening. Dientengevolge stelde de firma voor, de krijtteekening waardoor het bergterrein in overeenkomstigon geest als op de oude kaart zoude worden voorgesteld te vervangen door arceeringen. Zij nam zich voor, daartoe te engageeren een der meest bekwame graveurs der topographische inrichting te 's Hage. Der firma werd door mij geraden, voor de berggravure gebruik te maken van de residentiekaarten zoowel die te 's Hage ver vaardigd als van de gephotographeerde en wijders zich te houden aan de kaart van Junghuhnterwijl, in verband met de voorstelling van het bergterrein middels arceeringen, de rivieren met eenige meerdere volledigheid moesten worden aangegeven dan noodig zoude zijn geweest, indien de krijtteekening gebezigd ware geworden. De toenmaals met verlof in Nederland aanwezige Hoofdofficieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 234