224 de Heeren Stemfoort en Ten Siethoff' vervaardigd bevattende de kaarten van alle deelen onzer Oost-Indische bezittingen vooreerst niet worden uitgegeven. Over 3 jaren zal dat werk, gereproduceerd onder de leiding van den zoo verdienstelijken Chef der topografische inrichting te 's Hage den Heer Eckstein het licht zien, tegen den prijs van 20 gulden per volledig exemplaar. Of het nog op andere wijze, als de aanvragen om de kaart van 1862, gebleken is, dat er behoefte bestond aan eene nieuwe étappe- kaart In weerwil dat de cliché's door vocht sterk waren aangetast en dien tengevolge weinig fraaie positieven verkregen werden, werd vóór dat de chromo-lithographische kaart op Java ontvangen was zéér dikwerf om die photographiën gevraagd. Officieren geplaatst bij de cordons, ambtenaren belast met de be strijding der veeziekte, in commissie reizende officieren en ambtenaren, gij allen zij t de ten laatste moeielijk meer leesbare positieven blijven verlangen, zoo lang de gekleurde kaarten uit Nederland niet waren aangebracht. En het algemeen? De buitengewoon veelvuldige aanvragen, om tegen betaling de kaart te ontvangen, pleiten er genoegzaam voor, dat zij voldoet aan eene behoefte. X. is dankbaar voor de schaal, gebezigd voor de nieuwe kaart, maar die grootere schaal vordert eene daaraan geëvenredigde uitvoerigheid en nauwkeurigheid enhet zondenfegister doet genoegzaam zien. dat aan die voorwaarden niet is voldaandie heeft X. vermeend aan te toonen. Daar de étappe-kaart haar naam duidt dit genoegzaam aan in de eerste plaats eene. afstandwij zerkaart is, heeft de vervaardiger daarvan de schaal gebezigd, welke sedert jaren is aangenomen voor de kaartjes, behoorende bij de afstandwijzers, welke door de Re- geering zijn gearresteerd. De ondervinding, ter zake opgedaan, had doen zien, dat geen kleinere schaal dan die van 1:500 000 geschikt is voor de duidelijke invulling der bij de wegen te vermelden afstanden. Dat de nieuwe étappe-kaart, vervaardigd met de bedoeling om de

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 237