227 Ik ben niet in 't bezit der daartoe noodige Regeerings-almanakken en gearresteerde afstandwijzers, met daarbij behoorende kaartjes. Ik betreur 't daarom, dat die critiek niet geleverd is, toen ik nog in Indië was. Thans ben ik wel verplicht, meer in algemeenen zin mijne opmer kingen te maken en bepaal mij er dus toe, hier en daar een greep te doen in den rijken oogst van X.'s aanmerkingen. Dat de aangifte der standplaatsen voor de ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur eene enkele maal minder juist is, wordt be aamd en betreurd. Die onjuistheid oefent echter op de waarde en bruikbaarheid der kaart als a'fstandwijzerkaart geen invloed uit. Behalve de hooger vermelde reden voor de minder juiste aangifte der districts-hoofdplaatsen, zij nog vermeld, dat ook de drukte bij het Topographisch Bureau in 't laatst van 1877 en het begin van 1878, als een gevolg van het door de Regeering te kennen gegeven verlangen, dat die inrichting haren arbeid naar de Parijsche wereld-tentoonstelling zoude zenden, storend heeft gewerkt op de algeheele revisie der kaart. Het ware wel te wenschen, dat de Regeering eenigszins tijdig Hare bevelen gave, wanneer eene Landsinrichting aan tentoonstellingen in den vreemde moet deelnemen. Voor de deelname aan het Aardrijkskundig Congres te Venetië was het Topographisch Bureau een tijd van voorbereiding gegund van slechts ééne maand! Onder zulke omstandigheden moet er gejaagd worden, om gereed te komen, doch met opoffering eener strenge revisie van het werk. Het is jammer, dat X. in December nog geen kennis droeg van het bestaan der gephotographeerde kaart van de residentie Batavia zoodat hij daarvan geen gebruik heeft kunnen maken voor zijne critiek. Die gephotographeerde kaart was reeds minstens zes maanden te voren ter beschikking van het algemeen gesteld. Van de Preanger Regentschappen zijn geene kaarten in ons bezit en weten we dus niets zegt X. Op bladzijde 627 e. a. blijkt echter, dat X. in het bezit is vau den atlas van Melvill en daarvan partij trekt, om over Besoeki aan te

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 240