229 verklaring inhoudt, dat hij zich in allen deele met den afstandwijzer en de daarbij behoorende kaart kan vereenigen. Nadat zoodanige wijzer bij het Topographisch Bureau aan eeno gezette revisie, wat betreft de becijfering der bekendgestelde afstan den, onderworpen en accoord bevonden is, wordt dat stuk met de daarbij behoorende kaart, onder overlegging van de verklaring van het Hoofd vau gewestelijk bestuur, der Kegeering aangeboden, met het voorstel, den wijzer bij Gouvernements besluit te arresteeren. In verband nu met het doel, waarvoor de étappe-kaart is gemaakt, moest men op deze kaart de schrijfwijze volgen, voorkomende op de bij Gouvernements besluit vastgestelde wijzers. Is eenmaal de opname van een gewest beëindigd en zijn de minuto- bladcn [brouillons] in het net overgeteekend, zoo worden de plaats- en andere namen, voorkomende op de kaart van 120 000, c. q. 1 40 000, den resident van het gewest ter verbetering aangeboden. In vroegere jaren geschiedde de revisie der schrijfwijze van die na men door de toenmalige Statistieke Opname. Het bleek dan wel eens, dat de namen na deze revisie op andere wijze moesten geschreven worden als aangegeven is op den, zeer geruimen tijd te voren bereids gearresteerden, afstandwijzer. Yoor den declareerenden landsdienaar is het niet twijfelachtig, welke schrijfwijze hij te volgen heeft; in zijne declaratie moeten de plaats namen geschreven worden geheel overeenkomstig den bij Gouverne ments besluit gearresteerden afstandwijzer. Later, wanneer de Generale Staf officieren zal tellen, die de Javaan- sclie en andere Indische talen machtig zijn, zal van zelve de revisie der namen, voorkomende op deze kaarten, op meer bevredigende althans onderling overeenkomende wijze geschieden. X. vindt in Krawang en elders wegen op de étappe-kaart aange geven, die niet op de residentie-kaart voorkomen, en omgekeerd. Bij de opmaking der kaart tot afstandwijzer heeft, zooals wij reeds aantoonden, de Resident de bevoegdheid, om te bepalen, wat daarop moet voorkomen; daarentegen bepaalt het Topographisch Bureau wat de residentie-kaart moet behelzen. Nu de resident bepaalt, wat op den afstandwijzer van zijn gewest moet voorkomen, is het ook verklaarbaar, dat de kaartjes der verschil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 242