230 - lende gewesten onderling in uitvoerigheid belangrijk kunnen verschillen. Een resident verlangde indertijd een paardenpad op de kaart tot afstandwijzer aangegeven te zien, „omdat hij voornemens was te eeniger tijd der „Regering voor te stellen, een koffijpakhuis te doen bouwen in een plaatsje, aan dat pad gelegen". Dat pakhuis is er niet gekomen, doch het weinig begaanbare pad staat op de kaart. Het is vreemd, dat X., hoewel hij in den aanhef van zijn artikel spreekt van afstandwijzers en de daarbij bekoorende kaartjes, deze laat ste geheel onbenut heeft gelaten bij het schrijven van zijne critiekvooral nu hij zelf zeer te recht van de kaart van een mijner geachte voorgangers verklaart, dat ze in meer ruimen zin den dienst van de schetskaartjes ver richtte, welke in den laatsten tijd op de afstandwijzers gedrukt werden. De geheel overeenstemmende titels van de kaarten van 1862 en 1877 hadden m. i. X. er toe moeten leiden, aan de vervaardiging dier kaar ten hetzelfde doel toe te schrijven. Een enkele opmerking vinde thans plaats omtrent de wijze, waarop X. hier en daar zijne critiek inkleedt en de étappe-kaart geheel onverdiend hard valt. Zoo lezen wij b. v. op bladz. 622 van de Residentie Banjoemas: dat in de laatste 25 jaren de indeeling der gewesten niet altijd dezelfde is gebleven, van daar de verschillen tusschen den Regeerings- almanak en de Residentiekaart. „De étappe-kaart schijnt echter in dit opzicht een amalgama van oud en nieuw te zijn", en onmiddellijk daarop wordt het bewijs daarvan geleverd, meent ge Lezer? Xeen doch wel de verklaring, dat op de étappe-kaart de nieuwe d. i. de juiste indeeling voorkomt Ten aanzien van de residentie Semarang gewaagt X. van het ontbreken van enkele wegen. Worden die aangetroffen op de afstandwijzer-kaart? X. noemt bepaaldelijk eenige wregen, omdat ze vermeld zijn in een artikel, voorkomende in den jaargang 1880 van dit Tijdschrift. Indien op de étappe-kaart alle wegen moeten voorkomen, die in eenig militair geschrift vermeld zijn, dan zal ze nog al eensen nog al verklaarbaar teleurstelling berokkenen. Zoo moeilijk als X. te bevredigen schijnt te zijn in hetgeen de

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 243