233 Uit de latere metingen der brigade Besoehi is echter gebleken, dat de weg nu weder in zoodauigen staat verkeert, dat daarvan melding zal worden gemaakt op den nieuwen afstandwijzer van dat gewest. Touristen of liefhebbers van de jacht zullen, indien ze zich be helpen willen, in Tegalam in een paar huisjes, bewoond wordende door Inlandsche jagers van beroep, den nacht kunnen doorbrengen. En daar het JJ«M</-plateau nog al eens bezocht wordt, heeft de vervaardiger der nieuwe kaart vermeend, wèl te doen, Tegalam aan te geven. Na al het vorenstaande mag, naar vermeend wordt, van de door X. geleverde critiek worden gezegd, dat zij niet altijd juist is en in den regel te hoogc eischen stelt aan het meergenoemde kaartwerk. De minder juiste aangifte van enkele districts-hoofdplaatsen de belangt ijkste fout der kaart is, hoewel ze aan de waarde der kaart als afsiandmjzer-kaart geen afbreuk doet, ongetwijfeld te betreuren. Ware het te voorzien geweest, dat het volgens contract met de fit ma Smulde) s en Oo. bepaalde tijdstip van oplevering der nieuwe étappe-kaart [November 1879] zóó beduidend zoude worden over schreden als zulks later gebleken is [de kaart kwam, zooals reeds gezegd is, eerst medio 1881 in Indié\, zoo zoude ik aan mijn geachten medecommissaris hebben voorgesteld, om het verzoek dier firma, om reeds in 't laatst van 1878 de zwarte gravure af te drukken, te weigeren. Immers, door mijne toenmalige betrekking van Chef over den Topo- graphischen Dienst, zoude ik in staat zijn geweest, verbeterkaartjes te zenden van het wegennet, waardoor tevens de aanduiding der districts-hoofdplaatsen naar eisch zoude hebben kunnen geschieden Enkele andere fouten worden ook gaarne erkend; zoo b. v. dat bij Djoewana het teeken voor ankerplaats ontbreekt, en soortgelijke meer. Over de onderwerpelijke kaart zijn mij twee beoordeelingen onder de oogen gekomeneene zeer gunstige, in Nederland uitgebracht [Am- steidamsch Handelsblad], voor dat de kaart in Jndië ontvangen was, en die van X., welke bepaaldelijk zeer ongunstig mag worden genoemd. De waarheid zal ook hier wel in 't midden liggen. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 246