- 234 Ik geloof te mogen verklaren, dat de kaart, in weerwil van hare tekortkomingen, nog zeer bruikbaar is en in eene werkelijke behoefte voorziet. De slotwensch van X., dat, na voltooiing der militaire opmetiDgen op Java en Madoera, eene kaart van die eilanden moge verschijnen, die den toets der critiek kan doorstaan, onderschrijven wij van harte. Het zal er maar van afhangen, welke wijze van critiseeren zal worden gevolgd. Mocht X. verlangen, dat die kaart der toekomst in allen deele den juisten toestand dier eilanden zal doen kennen, zoo zal hij zeer teleurgesteld zijn. Bij herhaling toch mocht het voorstel van het Legerbestuur, om de kaarten van de voorlang opgemeten gewesten te doen herzien, geen ingang vinden bij de Regeering. Yerscheidene residentie-kaarten zijn 20 jaren oud en sedert nimmer herzien, zoodat ze reeds min of meer verouderd zijn. Yan het kadaster is voor deze gewesten in de eerste 25 jaren geen hulp te verwachten. Onder zulke omstandigheden is het verklaarbaar, dat de verschijning eener geheel juiste kaart van Java en Madoera ook na het gereed komen der militaire metingen op die eilanden nog zeer geruimen tijd tot de vrome wenschen zal blijven behooren. En hiermede nemen wij van X., onzen geachten kameraad of ge wezen kameraad, indien hij in eenige burgerlijke betrekking mocht zjjn overgegaan, afscheid. Yan mijne zijde is in zake de nieuwe étappe-kaart het laatste woord geschreven. BrusselJuni 1882. W. J. Havenga.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 247