236 Voor iedere geschutsoort, en voor ieder doel, zal dus een afzonderlijke regel moeten bestaan, welker practisclie opvolging tot liet verlangde resultaat moet leiden. Maar desniettemin moeten uit die onderschei dene regels algemeene beginselen afgeleid kunnen worden, die bij benadering tot het doel moeten voeren, dat men zich voorstelt. Deze algemeene beginselen nu zijn tegenwoordig vrij wel algemeen verspreid. Ze vormen den grondslag, waarop iedere artillerie, naar gelang van hare eigenaardige inrichting en bestemming, zich de schiet- regels bouwt, die haar in de practijk de gunstigste resultaten moe ten verzekeren. Het kan niemand verwonderen, dat onze Indische mobiele artillerie, die, hoedanig zij ook, door de invoering van het getrokken geschut en door de verbeteringen, die men later nog gaandeweg in de pro jectielen heeft kunnen aanbrengen, tot eenen hoogeren trap van ont wikkeling is gekomen, toch verre achterblijft bij de gelijksoortige artillerie, zoowel in het Vaderland als elders, ook is achtergebleven in de ervaringen, die hooger werden bedoeld. Maar, naarmate zich ook voor die artillerie het vooruitzicht is gaan openen, dat het haar biunen niet al te langen tijd gegeven zal zijn, zich middelen te verschaffen, die in degelijkheid dat is hier vooral: in ballistische waarde niet zullen onderdoen voor de mid delen, die ook elders gebruikt wordeu, heeft men toch niet nagelaten, zich tevens vertrouwd te maken met de ervaringen, die alom door de wetenschap op practisch en theoretisch gebied waren verkregen. Wel is waar, dat het eenige reglementaire voorschrift omtrent het werkdadige vuren in Indiëvervat in artikel 108 van het Regle ment op de exercitiën der Veld-artillerieBatterij schoolTweede ge deelte.voor den tegenwoordigen tijd als zoo geheel waardeloos moet geacht worden, dat het gelijkgesteld kan worden met een totaal gemis van eenig voorschrift; maar het streven naar verbetering in dit opzicht bleek reeds duidelijk bij het bekeudstellen van het pro gramma der door de mobiele artillerie in het jaar 1881 te houden werkdadige oefeningen. Had men zich tot dusverre bij die oefeningen steeds tevreden ge steld, met een schijf van bepaalde afmetingen tot doel te nemen, toen is men hiervan afgeweken en er toe overgegaan, verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 249