238 Met de doelen, zooals die nu gekozen zijn, is het mogelijk gewor den, de waarnemers te leeren zich behoorlijk te oefenen. In dit op zicht alzoo kunnen die oefeningen reeds van belangrijk nut zijn, mits daaraan de noodige aandacht wordt geschonken. Dit aan te bevelen, komt mij niet overbodig voor. Maar wat vooral de waarde van het bedoelde programma der werk- dadige oefeningen nog meer heeft verhoogd, is, dat men die oefenin gen heeft dienstbaar gemaakt aan het practisch kennismaken met de algemeene schietregels. De groote vrijheid, in dit opzicht bij het programma verleend, waar bij uitsluitend verlangd werd, dat de algemeen geldige beginselen van het inschieten als leiddraad zouden strekken, heeft het gewicht dier oefe ningen belangrijk grooter gemaakt, dan men oppervlakkig zou meenen. De batterijcommandanten, na zich bepaalde regels te hebben geko zen, hebben daarover grondige gedachtenwisseling met hunne officieren kunnen houden. Naar gelang van de verkregen uitkomsten, hebben zij de meerdere of mindere geschiktheid der door hen in practijk gebrachte regels kunnen beoordeelen. Op deze wijze heeft men dus tot stand gebracht, dat bij een groot aantal officieren (van de 7 batterijen op Java namen er 5 aan de werkdadige oefeningen deel) ook practisch gezonde begrippen omtrent de algemeene schietregels zijn gevormd, of, waar die reeds bestonden, belangrijk zijn vermeerderd. Het is jammer, dat de m. i, zeker niet onopzettelijk zoo ruim verleende vrijheid in het programma niet naar waarde is geschat. Daarin was toch bepaald, dat in den regel het vuur op eenig doel, nadat men daarop ingeschoten was, moest worden gestaakt. De verleende vrijheid dus, om desniettemin een enkele maal het vuur voort te zetten en zoo, door de vuuruitwerking op het doel, de richtigheid van het ingeschoten zijn te leeren kennen, is, voor zoover mij bekend is, ongebruikt gebleven. De werkdadige oefeningen, door de mobiele artillerie in 1881 ge houden, kunnen dan ook als eene voorbereiding worden beschouwd tot de groote taak, die zij eerlang zal moeten aanvangen, om voor het nieuwe veld- en bergmaterieel regels zamen te stellen ten behoeve van het inschieten te velde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 251