daar moet het O. M. optreden, om de schending .van den rechts toestand, de verbreking der orde, te doen herstellen. Bij vervolging ter zake van militaire misdrijven, geldt hetherstel van de gestoorde discipline; bestraffing wegens stoornis in de krijgs tucht. En nu is het O. M. bij den militairen rechter niet zoo zeer de vertegenwoordiger der discipline, als wel de wettelijke verdediger daarvan. Do moeilijkheid bestaat echter hierin, dat het O. M., hoewel bij de strafvervolging de wettelijke verdediger der geschonden krijgstucht, niet met de handhaving daarvan belast is, welke ter verantwoording van den commandant, 't zij garnizoens, 't zij korps- of afdeelings-commandant komt. Mag dus wel alle mogelijke invloed op de vervolging den com mandant worden ontzegd? Wij ontkennen geenszins, dat zeer exceptioneele gevallen zich kun nen voordoen, waarin geene vervolging nadeelig op de handhaving der discipline zou werken: een disciplinaire straf, uit een militair oogpunt beoordeeld, niet raadzamer is dan eene vervolging en te rechtstelling voor den krijgsraad, in welke omstandigheid alléén de commandant, die met de handhaving belast is, zulks kan beoor- deelen. In zoodanige gevallen zal hij dan de vervolging kunnen gebieden, maar niet gelijk thans. Nu maakt de commandant uit, of de persoon al dan niet straf rechterlijk, hetzij disciplinair dan wel voor den krijgsraad, moet worden gecorrigeerd of gevonnisd. Dan zou hij alleen hebben uit te maken„geen vervolging, geen straf." Dat zou hij echter alleen in zeer bijzondere gevallen kunnen doen en hij zou zich steeds aangaande zoodanige beslissing aan hooger autoriteiten hebben te verantwoorden. Als regel gelde o. i. dusHet O. M. is geheel vrij om te ver volgen, misschien behoudens tegenorder van den commandant, die zich daarover zal hebben te -verantwoorden. Het is wensehelijk, zooals wij reeds boven hebben opgemerkt, het Reglement op de strafvorderingop eenige uitzonderingen na, betreffende enkele speciale punten uit een militair oogpunt beschouwd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 25