280 strafregt in 't algemeen. In liet burgerlijk, strafregt geldt soortgelijke onderscheiding. Wanneer iemand veroordeeld is tot eene onteerende straf, de straf van vijf jaren tuchthuis of meer, dan verliest hij het regt, om bij de gewapende magt te dienen. Maar als de burger een misdrijf pleegt, dat strafbaar is met eene correctionele straf, dan verliest hij dat regt niet. Om dus deze wet zooveel mogelijk verband te doen houden met het burgerlijk strafregt, moest art. 7 blijven luiden zoo als het thans gere digeerd is. De beraadslaging wordt gesloten. Art. i. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 8. wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Beraadslaging over art. 9, luidende: „Door de cassatie worden alle regten, aan vorige dienst ontleend oi verbonden, verloren, daaronder begrepen de aanspraak op pensioen. „Wanneer zij gepaard gaat met de in art. 8 vermelde ontzetting, wordt tevens het regt verloren, om Nederlandsche ridderorden, medailles of an dere ondorscheidingsteekenen, voor zooverre deze laatste ter zake van vorige trouwe dienst zijn verkregen, te dragen." De Voorzitter: Op dit artikel is een amendement voorgesteld door den heer Kool, strekkende om in de tweede alinea te doen vervallen het woord: trouwe De heer KoolHet is betrekkelijk eene kleinigheid, de weglating van het woordje trouwemaar toch zoude het misschien in de toekomst aanleiding kunnen geven tot onzekerheid hoe te handelen, wanneer het behouden bleef. Ik heb mij de vraag gesteldhoe zou het gaan met het ontnemen bijv. van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, een eereteeken, dat gegeven wordt aan hen, die zekere veldtogten hebben medegemaakt Zonder dat men deze versiering rekenen kan te behooren onder de eereteekenen voor trouwe dienst verleend, valt het toch zeker in de bedoeling van deze wetsbepaling ook dit te ontnemen. Om aan mogelijk misverstand den pas af te snijden, ten gevolge van een bezwaar van voim als men wil, heb ik het noodig geacht, dit amendemeut voor te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 293