284 O. i. moest dit steeds terboden worden; want die oliepitjes doen fei telijk geen anderen dienst als bij de amfioenpijp. Het amfioenschuiven wordt hierdoor bevorderd. Is het billijk, dat de chambrées der Inlandsche militairen minder goed verlicht worden dan die, door Europeanen bewoond Yan eene herziening van tarief Ho. 15 hoorden wij vijf jaar geleden gewagen, doch thans spreekt men daarover niet meer. Wij hopen intus- schen, dat die herziening weldra moge plaats hebben. II. De rations brandhout. De Europeesche militair bekomt meer brandhout dan de Inlandsche. Waarom is dit zóó bepaald? Zou 't zijn, omdat de schotels van den Europeaan meer verscheidenheid aanbieden dan die van den Inlandschen wapenbroeder? De samenstellers van het tarief zullen intusschen reden gehad hebben voor deze ongelijkmatige bedeeling. Wij, die wel eens klachten ontvingen, dat het brandhout verbruikt was, en niettemin zorg moesten dragen, dat er brandstof verscheen, opdat de troep zou kunnen eten, wij weten, bij ondervinding, dat een kookketel, onverschillig voor hoeveel man er gekookt moet worden, eene zelfde hoeveelheid brandhout noodig heeft. Het komt ons voor, dat de sterkte eener compagnie niet den juisten maatstaf aangeeft voor de verstrekking van brandhout van landswege. We hopen daarom, dat ook dit onderwerp spoedig rationeeler zal gere geld worden. III. Ontvangst-bewijzen van Heeding- of uitrustingstukken. Bij overname van compagniën en detachementen is het den overnemer niet mogelijk, behoorlijk na te gaan, of alle ontvangst-bewijzen van kleeding- en uitrustingstukken in het compagnies- of detachements-archief aanwezig zijn. Men treft gewoonlijk een bundel losse ontvangst-bewijzen aan en neemt dien over. Het ontbreken van één enkel ontvangst-bewijs kan intusschen aanleiding geven tot dubbele verstrekking; en de vergoeding der schade, den Lande berokkend, wordt meestal opgelegd op een tijdstip, dat men zich de zaak niet meer herinneren kan, en zich dus eenvoudig bij het vonnis van de Rekenkamer moet neerleggen. Wij zouden daarom verlangen, dat bij compagniën en detachementen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 297