286 Wordt de verklaringdat liet gedeponeerde geld ontstolen is, lichtelijk aangenomen, of zal de inférieur zoo iets in de meeste gevallen wantrou wen? Onzes inziens belmoren, daar waar de reglementen den weg aanwijzen, hoe men zekerheid van bewaring zijner spaarpenningen kan erlangen, alle handelingen van pseudo-bankiers, als der krijgstucht schadende, wor den te keer gegaan. Wij geven in overweging 1°. dp spaarboekjes, bij elke storting of terugname van gelden, dooi den belanghebbende te doen onderteekenen, en dit te doen viseeren dooi den compagnies- of detachements-commandant 2°. de spaarboekjes steeds in handen van de spaarders te laten; 3°. tegen het in bewaring nemen van gelden van inférieuren strenge straffen te bedreigen en c. q. toe te passen. Y. Extracten-stamboek. Waarom wordt in het extract-stamboek van onderofficieren en mindere militairen geen mutatie gemaakt van de bevordering tot scherpschutter, zoomede van schutter 3® klasse Zóó als de aanteekening- der bevordering of terugstelling thans plaats heeft, kan het geval zich voordoen, dat een militair, die reeds één maal de premie ad f 3,bij bevordering tot scherpschutter heeft genoten, haar bij terugstelling van en weder bevordering tot scherpschutter, nogmaals erlangt. Dit zou niet mogelijk zijn, wanneer deze mutatiën in het extract stamboek van den man waren vermeld. Het bevreemdt ons te meer, dat het stamboek-extract niet gewaagt van eene benoeming tot scherpschutter, terwijl de uitreiking van eenen behaalden schietprijs daarin wel opgenomen wordt. YI. Kleine premiën bij het schijfschieten en het afstandenschatten. De opbrengst der gedurende het schijfschietseizoen teruggevonden kogels en ledige patroonhulzen wordt benut, om den lust in hot schijf schieten en het schatten van afstanden aan te kwëeken. De compagnies-commandanten regelen de hoegrootheid der premiën en de voorwaarden, waarop deze verstrekt worden. Bij die regeling komt natuurlijk in aanmerking, hoeveel de opbrengst van lood en hulzen in het vorige schietseizoen heeft bedragen. Yerschillende omstandigheden kunnen intusschen oorzaak zijn, dat die

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 299