293 ï)e richtingen 104 Recrutenschool). De rechthoekige, achterwaartsche richtingen worden bij de meeste korpsen anders onderwezen, dan in de Recrutenschool voorgescheven is. Wij zien trouw gebeuren, dat men den rechter- of linker-vleugelman links- of rechtsom laat maken en slechts één guide plaatst in de richting, waarin het peloton moet komen. De andere guide, die zich nu onmogelijk plaatsen kan met den rechter-of linkerarm tegen de borst van den man, die links-of rechts om heeft gemaakt, begeeft zich op zijne plaats, zoodra hij daartoe in de gelegenheid is. Dit is o. i. verkeerd, want het is in afwijking van het Reglementen van exercitiereglementen behoort nimmer afgeweken te worden. In het Reglement schuilt intusschen geene fout, die men door afwijking- van dat reglement moet trachten te redresseeren. In ons vorig exercitiereglement was voorgeschreven, dat bij de recht hoekige, achterwaartsche richtingen, de rechter- of linker-vleugelman links- of rechtsom moest maken. In het tegenwoordige (zie 104 der Recruten school) is voorgeschreven, dat de onderwijzer den rechter- of linker-vleugel man en de beide guides in de gewilde richting zal plaatsen, zoodanigdat de guide aan de zijde, naar welke de richting geschiedt, met den rechter- (linker-) arm tegen de borst van dien man komt te staan. De onderwijzer is dus verplicht, de door hem gewilde richting zoodanig te nemen, dat aan de door het Reglement gestelde voorwaarde wordt voldaan. Dit is zeer eenvoudig uitvoerbaar. Wanneer de onderwijzer den rechter-of linker-vleugelman een pas vóór- of zijwaarts doet komen, en hem daarna links- of rechtsom laat maken, dan is er ruimte voor den guide, om zich met den arm tegen de borst van dien vleugelman te plaatsen, en dan wordt 104 der Recrutenschool reglementair uitgevoerd. Wij voor ons geven de voorkeur aan het doen vóórwaats treden van den vleugelman, omdat daardoor het geheele gelid kan zien, hoe het na de richting zal moeten opgesteld zijn. M. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 306