- 299 2°. geneeskundige certificaten en 3°. verloven naar Europa. Indien de Lezers mochten denken, dat ik, als in een welgeordende preek, me precies zal houden aan dit programma, dan hebben zij 't mis. Neen, ik zal zoo vrij zijn, de drie onderwerpen door elkander te mengen en het aan hen ze!ven overlaten, de conclusie te maken. De gehuwde officier", in wiens opstel ik aanleiding vond tot het „onder werpelijke" geschrijf (tusschen twee haakjes: onder werpelijk uitwijzen*„mits deze", naar eisch„middels", gedachteenz. vind ik zulke prachtige uitdrukkingen, dat ik er me, gedurende de vele jaren, we'ke ik als postcommandanc (met 't geen er aan verbonden is) diende, op heb toegelegd, om ze me eigen te maken en dan ook niet kan nalaten, anderen er van te doen genieten) de „gehuwde officier" dan is, „uitwijzens" zijn opstel, van meening, dat Zijne Majesteit de Koning dien liberalen maatregel betreffende den vrijen overtocht genomen heeft „om de huwelijken van officieren en ambtenaren te bevorderen Dit staat wel is waar niet met zooveel woorden in zjjne „gedachte" bijdrage, maar 't is er, „als 't ware", de strekking van. Ik ben „intusschen" van eene andere meening. Wel weet ik het is me, toen ik naar de Oost wilde gaan en ook trouwplannen had, door een ambtenaar bij het Ministerie van Koloniën gezegd dat het Gouvernement gaarne gehuwde ambtenaren en officieren in Indië heeft, maar ik geloof niet, dat de Regeering de koorden van de beurs heeft gevierd, alléén om dat doel te bereiken. De vrijgevigheid is integendeel slechts schijnbaar; of ik zou me al heel erg moeten vergissen. Zijn er nog Lezers, die zich de geestige advertentie herinneren, welke in 1870 of '71 in (ik meen) het Algemeen Dagblad van Nederlandsch- Indië voorkwam? Eene advertentie, in den gewonen toko-advertentie vorm, met groote letters tot opschrift voerende: Fabriek van Genees kundige Certificaten. Een zeker Doctor, Tenetiaan van geboorte,- had zich in dien tijd onderscheiden door verregaande humaniteit. De advertentie, alhoewel eene andere onderteekening dragende Doctor Isambart, Doctor Richter, of 200 iets was, alhoewel niet van ZEd. afkomstig, toch door een zijner vele vrienden geplaatst. De „fabriek had reeds gedurende vele maanden go ede zaken gemaakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 312