BOEKAANKONDIGING. De naderende Europeesche revolutie in verband beschouwd met den toestand en de belangen van ons Vaderland; door een Staatsman. Amsterdam, AC. de Raedt tO Co. 1882. Prijs f 0.70. Toen ons bovengenoemde brochure werd toegezonden, met verzoekden inhoud er van te willen bespreken, herinnerden we ons dadelijk zeker ook de Lezers van het I. M. T. eene dito brochure, getiteld: „De aanstaande Europeesche oorlog'''' eene oproeping aan de natiën van het Westendoor een Duitsch Staatsman, en uitgegeven in 1877. In dat vlugschrift riep die Duitscher de natiën van het Westen, zijnde EngelandFrankrijk, OostenrijkSpanje en Italiëop tot den heiligen oorlog tegen Pruisen en Ruslandof liever tegen Rusland en diens vasal Pruisen. Hij schetste den politieken toestand der verschillende groote Mogendheden; beoordeelde en veroordeelde Rusland's en Bismarck's politiek, die Europa ten verderve zoude leiden. Yolgens hem zoude Eu ropa niet eerder tot rust komendan nadat door materieel geweld dat gene vernietigd was, wat materieel geweld met eene onbegrijpelijke mis kenning van bestaande betrekkingen al te snel beeft opgericht, n. 1. gelijk hij het noemde het tegenwoordige zoogenaamde Duitsche Rijk. Vorst Bismarck had reeds in 1877, volgens dien Staatsman, al zijnen invloed verloren. Maar laten we liever zijne eigene woorden herhalen. „Vorst Bismarck heeft afgedaan. Het gezond menschenverstand ver biedt verder nog van een programma of wel van eene veroveringspo- „litiek van dezen koenen avonturier te spreken: Vorst Bismarck is een „ziek man, een arm man! Hij zal het nog moeten beleven, dat zijne „op trouwbreuk en verraad gevestigdehierbij wordt verwezen naar Lamarmora's onthullingen in „Meer licht!" met bloed en ijzer ge bouwde schepping door de macht van gebeurtenissenwelke hij zelf „heeft helpen te voorschijn treden, inéén stort. „Doch: „de mortuis nil nisi bene!" „Hij speelde ten minste voor Staatsman!" Rusland's politiek vooral was gevaarlijk voor Europa's evenwicht; want, kreeg het vasten voet in Turkijewat met Pruisen's hulp moge lijk was, daar deze militaire mogendheid Rusland's grootsten tegenstander, Oostenrijk, in den rug bedreigde en dus belette Turkije hulp te bieden, dan hadden zijne veroveringen de grootste speelruimte en zou de ineen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 321